Elektroninė cigaretė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
E-cigaretė
Baterija
E-cigaretės sandara

Elektroninė cigaretė, el. cigaretė, e-cigaretė – į cigaretę panašus elektroninis inhaliatorius, kuris išgarina nikotino tirpalą propilenglikolyje, glicerolyje arba polietilino glikolyje ir sudaro aerozolį. Taip imituojamas tabako cigaretės rūkymas. Dažniausiai reklamuojama kaip mažiau kenksminga alternatyva tabako gaminiams.[1][2][3][4]

Elektroninių cigarečių nauda bei rizika nėra sveikatos organizacijų bei mokslininkų tiksliai įvertinta, o kadangi tai naujas prietaisas, tyrimų nepakanka. Teisės aktai, reglamentuojantys elektroninių cigarečių naudojimą ir pardavimą, skiriasi daugelyje regionų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiandienines rinkoje išplitusias elektronines cigaretes 2003 m. išrado kinų farmacininkas Hon Lik,[5] kurio tėvas mirė nuo plaučių vėžio dėl rūkymo. Jis sugalvojo kaitinti nikotino ir propilenglikolio tirpalą, sukuriant garus, kuriuos galima įkvėpti ir taip tiekti nikotiną į kraują per plaučius. Šis išradimas padėjo sukurti elektronines cigaretes.

Prietaisas pirmą kartą pasirodė rinkoje 2004 m. Kinijoje kaip priemonė pakeičianti įprastas tabako cigaretes. 2006 m. jas buvo galima naudoti Jungtinėje Karalystėje bei JAV.

E-cigarečių rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Elektroninė cigaretė yra sudaryta iš trijų arba dviejų dalių: maitinimo elemento, kaitiklio ir kapsulės, kurioje yra nikotino tirpalas; arba iš baterijos ir kartomaizerio (kaitiklio kartu su kapsule bei skysčiu).

Trijų dalių e-cigaretė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dažniausiai šių prietaisų naudojimas yra šiek tiek ekonomiškesnis nei dviejų dalių e-cigaretė, nes vartotojas pats gali keisti pasibaigusį skystį, sugedusius kaitiklius bei kapsules.

Kaitiklis yra sudarytas iš mažos nichromo vielos ritės, per kurią tekanti elektros srovę iš baterijos šildo skystį, ateinantį iš kapsulės ir jį išgarina. Taip sukuriami dūmus primenantys garai.

Kapsulė – tai nedidelis plastikinis konteineris su angomis kiekviename gale, kuris tarnauja kaip skysčio rezervuaras, bei kandiklis. Jis leidžia skysčiui tekėti į kaitiklį ir po to susidariusius garus nukreipia į vartotojo burną be jokio skysčio pratekėjimo.

Maitinimo elementas – tai paprastai yra 3,7 voltų įkraunamas ličio jonų akumuliatorius, didžiausia elektroninės cigaretės dalis.

E-skystis – tirpalas, kuris yra dažniausiai sudarytas iš propileno glikolio (PG) arba augalinio glicerino (VG), arba makrogolio 400 (PEG400) bei nikotino. Būna įvairių skonių. Dažnai parduodami buteliukuose arba jau užpildytuose vienkartiniuose kartomaizeriuose. Daugelis gamintojų siūlo įvairius skonius, tokius kaip: tradicinio tabako, mėtos, vanilės, kavos, vyšnių ir t. t. Nikotino koncentracijos žymėjimas priklauso nuo gamintojų. Naudojamas „mg/ml“ ženklinimas, kuris dažnai trumpinamas į paprastą „mg“.

Dviejų dalių e-cigaretė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis prietaisas sudarytas iš maitinimo elemento ir vienkartinio papildymo arba kartomaizerio. Jo viduje yra įmontuotas kaitiklis bei kapsulė su skysčiu – tai palengvina elektroninės cigaretės naudojimą. Galima lengvai įsukti kitokio skonio papildymą.

Kartomaizeris vienkartinio papildymo, yra įmontuotas kaitiklis bei kapsulė su skysčiu. Dažniausiai išgaunami geresnės kokybės garai dėl gamykloje užpildyto skysčio. Lengvai pakeičiami skoniai, nes nemaišomas e-skystis kapsulėje. Mažesnė skysčio pratekėjimo bei degėsių skonio tikimybė.

Maitinimo elementas paprastai yra 3,7 voltų įkraunamas ličio jonų akumuliatorius. Tai didžiausia elektroninės cigaretės dalis.

Nuotraukų galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. CDC. „Electronic Cigarettes“. cdc.gov. Nuoroda tikrinta 2017-09-20. 
  2. McNeill, A. (2015 m. rugpjūtis). „E-cigarettes: an evidence update A report commissioned by Public Health England“ (PDF). gov.uk. UK: Public Health England. pp. 77–78. 
  3. Glasser, AM; Collins, L; Pearson, JL; Abudayyeh, H; Niaura, RS; Abrams, DB; Villanti, AC (2017 m. vasaris). „Overview of Electronic Nicotine Delivery Systems: A Systematic Review.“. American journal of preventive medicine 52 (2): e33–e66. PMC 5253272 . PMID 27914771. doi:10.1016/j.amepre.2016.10.036. 
  4. Golub, Justin S.; Samy, Ravi N. (2015). „Preventing or reducing smoking-related complications in otologic and neurotologic surgery“. Current Opinion in Otolaryngology & Head and Neck Surgery 23 (5): 334–340. ISSN 1068-9508. PMID 26339963. doi:10.1097/MOO.0000000000000184. 
  5. „E-cigarette History“. Consumer Advocates for Smoke-free Alternatives Association. Suarchyvuotas originalas 2016-08-17. Nuoroda tikrinta 2018-01-31. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka