Ekvilibriumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ekvilibriumas

PavadinimasEquilibrium
Kilmės šalisJAV
RežisieriusKurt Wimmer
Prodiuseris (-iai)Jan de Bont
Lucas Foster
Scenaristas (-ai)Kurt Wimmer
KompozitoriusKlaus Badelt
VaidinaChristian Bale
Emily Watson
Taye Diggs
Sean Bean
Angus Macfadyen
William Fichtner
Metai2002
ŽanrasMokslinė fantastika, veiksmo
Trukmė107 min.
Kalbaanglų
PlatintojasDimension Films
Biudžetas~20 mln. JAV dol.
IMDb įrašas

Ekvilibriumas (angl. Equilibrium) – 2002 m. JAV mokslinės fantastikos veiksmo filmas. Filme pasakojama, kaip po Trečiojo pasaulinio karo distopinio miesto Libros valdžia sugalvojo būdą eliminuoti karo grėsmę nuslopindama žmonių emocijas.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Po beveik visą pasaulį nuniokojusio XXI a. Trečiojo pasaulinio karo susikuria totalitarinis Librijos miestas-valstybė, kurios valdžia, siekdama pašalinti karo grėsmę, slopina žmonių jausmus, kadangi žmonija neišgyventų dar vieno karo. Visa medžiaga, galinti sukelti aštresnes emocijas (menas, literatūra, muzika), yra naikinama, o ją slepiantys žmonės baudžiami. Visi miesto gyventojai privalo kasdien naudoti narkotiką proziumą, slopinantį jausmus. Jį tiekia centras, vadinamas Equilibrium („Pusiausvyra“). Miestą valdo Tetragramatono taryba, o jo valdovas – paslaptingas ir nepasiekiamas „Tėvas“, kurio idėjos gyventojams skleidžiamas per ekranus mieste, jis garbinamas kaip kulto objektas. Tarybai pavaldi armija, kuri prižiūri, kad visuomenė būtų bejausmė ir vienoda bei kovoja su pasipriešinimo judėjimais, ieško slepiamų emocijas keliančių daiktų. Gramatono klerkai yra įvaldę mirtiną kovinę techniką Gun Kata, pasak kurios, visi priešininkų judesiai yra nuspėjami. Pasipriešinimo judėjimas, vadinamas The Underground, siekia sunaikinti proziumo fabrikus ir taip priversti žmones sukilti prieš valdžią.

Filmo pagrindinis veikėjas – Gramatono pirmosios klasės klerikas John Preston. Jis turi du vaikus, o jo žmona nužudyta už jausmų rodymą. Prestonas bejausmiškai kovoja su sukilėliais ir naikina jausminę medžiagą. Jis atranda, kad jo kolega Errol Partridge paslapčia skaito William Butler Yeats poemas. Kadangi Erolas ruošiasi priešintis, Prestonas jį nužudo vietoje.

Tačiau vieną rytą Prestonas netyčia sudaužo savo rytinę proziumo dozę ir pradeda jausti. Vieno iš reidų metu armija sulaiko Mary O’Brien, kuri slėpė meno kolekciją bei laikė šunis. Prestonas netikėtai nurodo nenaikinti šunų, prisidengdamas tuo, kad juos reikia ištirti. Vėliau jis patenka į kambarį, kur laikomi meno dirbiniai ir patiria gilius išgyvenimus dėl Bethoveno muzikos. Greitai Prestonas įsitraukia į nelegalią veiklą, išvaduodamas šuniuką iš saugyklos. Jis nebevartoja proziumo ir elgiasi vis įtartiniau. Tą pastebi jo naujasis kolega Brandt. Klerikas iškviečiamas pasiaiškinti vicekancleriui DuPont ir pasiaiškina, kad bando infiltruotis į rezistentų judėjimą ir jį sunaikinti. Jis netrukus iš tiesų patenka pas rezistentus, bet kartu su šiais rengia planą kaip sunaikinti valdžią. Tačiau po Mary O’Brien egzekucijos Prestonas nebesuvaldo emocijų ir yra suimamas. Visgi klerikui pavyksta išsisukti, įduodant savo kolegą.

Prestonas pagal išankstinį susitarimą su rezistentais įduoda juos valdžiai, idant gautų audienciją pas Tėvą ir jį nužudytų. Jis per ekraną kalba su Tėvu, kuomet jam atliekamas jausmų testas. Paaiškėjus, kad Prestonas jaučia, veidas ekrane prisipažįsta, kad Tėvas seniai miręs ir kad dabartinis valdovas, su kuriuo jis ir kalba, yra tas pats vicekancleris DuPont. Prestonas, naudodamasis Gun Kata kovos menu, iššaudo visą apsaugą ir pasiekia DuPont'ą. Čia rytietišku kardu nukauna likusią apsaugą ir Brandtą. Tada pistoletų dvikovoje susiremia su DuPontu ir šį nužudo, nepaisant prašymo pasigailėti. Klerikas sunaikina propagandos ekranus, o rezistentai sukyla prieš armiją.

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aktorius Filmo veikėjas
Christian Bale John Preston
Sean Bean Errol Partridge
Emily Watson Mary O’Brien
Taye Diggs Brandt
Angus Macfadyen Vice-Counsel DuPont
Sean Pertwee Tėvas
William Fichtner Jurgen
Emily Siewert Lisa Preston
Matthew Harbour Robbie Preston
Alexa Summer Viviana Preston
Maria Pia Calzone Prestono žmona
Dominic Purcell Seamus

Įvertinimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors kritikai filmą įvertino daugiausia neigiamai, pažymėdami, kad tai vidutinio lygio kovinis filmas, kurio vienintelis privalumas – aiškios idėjos turėjimas. Nepaisant to, žiūrovai filmą vertina teigiamai, dažnai jis laikomas kultiniu.

Viena iš filmo citatų remiasi grupės Combichrist daina „Without Emotion“.