Ekshibicionizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
 KWrite icon.svg  Šio puslapio ar jo dalies stilius neatitinka Vikipedijos kalbos standartų.
Jei galite, pakoreguokite stilių (kiek įmanoma – moksliniu stiliumi). Tik tada bus galima ištrinti šį pranešimą.
 Orange Icon Edit.svg  Manoma, kad šis straipsnis yra beviltiškas.
Jo turinys, struktūra, stilius ar kitos savybės yra tokios, kad jo neįmanoma pritaikyti enciklopedijai.
Priežastis atskirai nesukonkretinta, bet jei ji neakivaizdi, tai gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime.
Jei galite parašyti šį straipsnį iš naujo, tegul ir kelis kartus mažesnį, taip ir padarykite!

Ekshibicionizmas (lot. exhibere – rodyti, demonstruoti) – lytinis nukrypimas demonstruoti lytinius organus. Labiau būdinga vyrams, kadangi moterų anatomija nėra tam pritaikyta. Vyras apsinuogindamas susijaudina, pajunta erekciją ir kartais spontanišką orgazmą. Kai kuriuos vyrus labai jaudina pats moters išgąstis pamačius jo nuogą varpą. Į ekshibiocionizmą dažniausiai linkę jauni ar vidutinio amžiaus vyrai, užimantys visuomenėje tam tikrą padėtį, bent jau pusė jų – pakankamai gabūs, didesnė dalis turi šeimą. Šis nukrypimas dažniausiai atsiranda dėl nemalonios monotonijos; tokie vyrai būna nedrąsūs, neagresyvūs, bet bailūs, jaučiantys nevisavertiškumo kompleksą arba ypatingai drovūs. Demonstruodami savo lytinius organus, jie nori parodyti savo vyriškumą, tačiau nesuvokia, kad tai naivu, nesugeba paaiškinti, ką tuo metu jaučia. Geismas nuvaro į įprastinę apsinuoginimo vietą, ir viskas vyksta savaime. Teisiniu pagrindu ekshibicionizmas viešumoje draudžiamas (daugelyje šalių traktuojama kaip smulkus chuliganizmas), tačiau skiriant bausmę būtina remtis psichologo ir psichiatro tyrimų išvadomis. Dažnai tokių asmenų pakeisti negalima, todėl veiksmingesnė priemonė yra pačios „aukos“ abejingumas.

Po seksualinės revoliucijos (apie 1960–1970 m.) pasikeitus moters požiūriui į vyrą, ekshibicionizmo atvejų sumažėjo – užuot drebėjusios iš baimės ar puldamos bėgti, moterys dažniau nekreipia dėmesio ar net iškeikia vyrą.

Pastebėta, kad atogrąžų kraštų gentyse ar Ramiojo vandenyno salose, kur lytiniai organai ne itin pridengiami, ekshibicionizmas nėra žinomas.

Moteris ir ekshibicionizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dama Godiva. John Collier paveikslas, 1897 m.

Ar ekshibicionizmas pasireiškia tarp moterų, kol kas aiškios nuomonės nėra. Kai kurie seksologai linkę manyti, kad jis pasireiškia švelnesnėmis formomis nei tarp vyrų, pvz., kai kurios moterys apsinuogindamos striptizo metu gali patirti stiprų lytinį susijaudinimą ar net orgazmą, o daliai moterų tiesiog patinka apnuoginti savo krūtis, tačiau ar visa tai gali būti vertinama kaip ekshibicionizmas, nėra aišku.

Pasakojama, kad XI a. kilni dama Godiva Koventrio gatvėse mėgdavusi jodinėti visiškai nuoga, todėl moters ekshibicionizmas kartais vadinamas Godivos sindromu.

2007–2008 m. žymios JAV dainininkės Britney Spears elgesys (tikriausiai dėl problemų asmeniniame gyvenime) įgijo nemažai ekshibicionizmo bruožų: ji viešumoje keletą kartų yra pasirodžiusi be kelnaičių arba liemenėlės, apatinio trikotažo parduotuvėje demonstratyviai apsinuogino ir pan.