Einsatzgruppen

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
A, B, C ir D operatyvinių grupių vykdytų žudynių žemėlapis.

Einsatzgruppen (vok. Einsatzgruppen der Sicherheitspolizei und des SD 'saugumo policijos ir SD veiklos grupės', vns. Einsatzgruppe), operatyvinės grupės – SS sukarinti būriai, suburti tam tikroms užduotims, įskaitant išžudymą. Antrojo pasaulinio karo meto žudė žydus, bet taip pat čigonus, Lenkijos šviesuolius, Sovietų sąjungos komunistus ir kitus. Tai pirmi nacių daliniai, kryptingai vykdę žydų išžudymą. Iš viso išžudė daugiau kaip 1 mln. žmonių.

Einsatzgruppen subūrimui vadovavo Heinricho Himlerio padėjėjas Reinhardas Heydrichas. Jisai subūrė pirmąjį Einsatzkommando, kuris 1938 m. kovo mėn. aneksuotoje Austrijoje užimdavo administracinius pastatus, išsaugodavo jų dokumentus ir apklausinėdavo vyresnius civilinės administracijos pareigūnus. Panašų vaidmenį Einsatzgruppen suvaidino nacių okupuotoje Čekijoje. Einsaztgruppen išformuodavo jiems atlikus savo užduotį.

1939 m. rugsėjo 27 d. įsteigta Vyriausioji reicho saugumo valdyba ir jos vadas Reinhardas Heydrichas vadovavo SD, Gestapui, daugybei policijos organų, ir taip pat Einsatzgruppen. Nacių Vokietijai užpuolus ir okupavus Lenkiją, Einsatzgruppen surinko 60 000 Lenkijos šviesuolių pagal Sonderfahndungsbuch Polen sąrašą ir juos išžudė.

Vokietijai 1940 m. gegužės mėn. užpuolus ir okupavus Nyderlandus, Belgiją ir Prancūziją, naujai suburti Einsatzgruppen sekė Vokietijos kariuomenei iš paskos, bet nežudė žmonių, o išsaugodavo administracinius pastatus ir dokumentus, kaip kad Austrijoje ir Čekijoje.

1941 m. birželio mėn. Vokietija užpuolė ir okupavo Sovietų Sąjungą. Naujai suburti Einsatzgruppen žudė komunistų komisarus, partizanus, o ypač žydus.

  • Einsatzgruppe A lydėjo Vokietijos Šiaurės armijų grupę ir veikė Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Rusijoje.
  • Einsatzgruppe B lydėjo Vokietijos Centro armijų grupę ir veikė Baltarusijoje, Vilniaus krašte ir Rusijoje.
  • Einsatzgruppe C lydėjo Vokietijos Pietų armijų grupę ir veikė Ukrainoje.
  • Einsatzgruppe D lydėjo Vokietijos 11-tą armiją ir veikė Transilvanijoje, Cernauti, Kišiniove ir Kryme.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]