Eduard Kokoity

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Eduardas Kokoitys
rus. Эдуа́рд Джабе́евич Коко́йты
Eduardas Kokoitys stambios narkotikų partijos, konfiskuotos Cchinvalyje, deginimo procedūroje (2004 m.)
Gimė 1964 m. spalio 31 d. (59 metai)
Cchinvalyje
Veikla nepripažintos Pietų Osetijos respublikos prezidentas, prorusiškos orientacijos politikas
Vikiteka Eduard Kokoity

Eduardas Kokoitys (Eduard Kokoity, oset. Кокойты Джабейы фырт Эдуард; rus. Эдуа́рд Джабе́евич Коко́йты; g. 1964 spalio 31 d. Cchinvalyje) – nepripažintos Pietų Osetijos respublikos prezidentas, prorusiškos orientacijos politikas, siekiantis suvienyti Šiaurės Osetiją ir Pietų Osetiją kaip Rusijos Federacijos subjektą.

Eduardas Kokoitys gimė 1964 m. spalio 31 d. Cchinvalyje. Baigė 5-ąją Cchinvalio vidurinę mokyklą. Baigęs dirbo ryšių skyriuje elektros monteriu.
1980 m. tapo Gruzijos TSR laisvųjų imtynių čempionu. Sporto meistras. Buvo TSRS laisvųjų imtynių rinktinės narys.
1983–1985 m. tarnavo TSRS ginkluotosiose pajėgose. Po karinės tarnybos įstojo į Pietų Osetijos pedagoginį institutą, kurį 1988 m. baigė su kūno kultūros dėstytojo kvalifikacija. Mokydamasis institute buvo išrinktas komjaunimo komiteto sekretoriumi. Baigęs institutą dirbo komjaunimo struktūrose, iki 1989 m. buvo pirmasis Cchinvalio komjaunimo sekretorius.

1990-91 m., Pietų Osetijos ir Gruzijos karo metu, surinko kovinį būrį, kuriam ir vadovavo. Kokoičio būrys buvo Gri Kočijevo kovinės grupės dalis.
19901993 m. – P. Osetijos respublikos parlamento deputatas.
19922001 m. gyveno Maskvoje, užsiiminėjo verslu. 1997 m. vasario mėn. pirmasis P. Osetijos prezidentas L. Čibirovas E. Kokoitį paskyrė P. Osetijos prekybos atstovu Rusijoje. Dirbo Rusijos Dūmos deputato A. Čechojevo (Šiaurės Osetijos atstovas) padėjėju.

2001 m. lapkričio – gruodžio mėn. dalyvavo P. Osetijos prezidento rinkimuose, kuriuos laimėjo antrame ture, surinkęs 53 % balsų. Pirmajame ture jis buvo surinkęs 45 % balsų (Stanislavas Kočijevas – 24 %, ankstesnis prezidentas Liudvigas Čibirovas – 21 %). Antrajame ture Kokoičio konkurentas S. Kočijevas buvo surinkęs 40 % balsų.
P. Osetijos prezidento pareigas pradėjo eiti 2001 m. gruodžio 18 d.

E. Kokoičio pergalė prezidento rinkimuose buvo netikėta. Teigiama, kad pergalę lėmė Tedejevų (vienos įtakingiausių P. Osetijos giminių) klano parama. E. Kokoitį labai rėmė Albertas Tedejevas ir jo brolis Džambulatas Tedejevas, kurie organizavo ir finansavo Kokoičio rinkimų kampaniją[1]. Iki tol Tedejevų klanas palaikė Liudvigą Čibirovą, bet liovėsi remti, kai Čibirovas pasisuko prieš Tedejevus.

Kai E. Kokoitys tapo prezidentu, Tedejevų klano nariai ėmė vadovauti P. Osetijos muitinei ir krovinių pervežimams Užkaukazės automagistrale. Ši magistralė yra ne tik pagrindinis kelias iš Rusijos į P. Osetiją, bet ir pagrindinis kontrabandos, ginklų ir narkotikų prekybos maršrutas[reikalingas šaltinis]. Pajamos, gaunamos šioje automagistralėje, yra vienas pagrindinių P. Osetijos vyriausybės pajamų šaltinių.
2003 m. liepos mėn. prezidentas E. Kokoitys pašalino Albertą Tedejevą iš P. Osetijos saugumo tarybos sekretoriaus pareigų ir liepė nuginkluoti privačius ginkluotus būrius. E. Kokoičio žodžiais saugumos tarybos sekretorius bei gynybos ir saugumo šefai buvo susiję su kriminaliniais nusikaltėliais. Dėl šių veiksmų Cchinvalyje buvo prasidėjęs susišaudymas, bet žuvusių, atrodo, nebuvo.

E. Kokoitys labai priešinasi vienijimuisi su Gruzija, nors pareiškė, kad pageidautų taikaus suderinimo Pietų Osetijai liekant nepriklausoma valstybe. Tuo tarpu Gruzija P. Osertrijos nepriklausomumo sąlygą atmeta.
Po įtampos padidėjimo 2004 m. liepos mėn. E. Kokoitys pareiškė: „Gruzija siekia karo. Bet mes pasiruošę apsiginti.“

2006 m. lapkričio 12 d. jis buvo perrinktas P. Osetijos prezidentu. Tą pačią dieną jo opozicija organizavo alternatyvius rinkimus Gruzijos kontroliuojamoje P. Osetijos teritorijoje, kuriuose laimėjo Dmitrijus Sanakojevas, buvęs P. Osetijos premjeras, kurį E. Kokoitys atleido 2001 m.

Vedęs. Turi tris sūnus.

Politinis postas
Prieš tai:
Liudvigas Čibirovas
Pietų Osetijos prezidentas
2001-2006

2006- (antra kadencija)

Po to:
?

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Dzugayev, Kosta (July 4, 2003). „South Ossetia's President Clamps Down“. Caucasus Reporting Service (Institute for War and Peace Reporting). Nuoroda tikrinta 2008-08-08.