Dmitrijus Sanakojevas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dmitrijus Sanakojevas
rus. Дми́трий Ива́нович Санако́ев
angl. Dmitry Sanakoyev
Gimė 1969 m. gegužės 10 d. (54 metai)
Cchinvalyje
Veikla P. Osetijos ypatingų situacijų ir gynybos ministras, Pietų Osetijos premjeras

Dmitrijus Sanakojevas (rus. Дми́трий Ива́нович Санако́ев; angl. Dmitry Sanakoyev; g. 1969 m. gegužės 10 d. Cchinvalyje) – P. Osetijos ypatingų situacijų ir gynybos ministras, Pietų Osetijos premjeras.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1969 m. gegužės 10 d. Cchinvalyje. Osetinas.

1986 m. įstojo į Cchinvalio pedagoginį institutą, kurį baigė 1993 m., gaudamas vidurinės mokyklos matematikos ir fizikos mokytojo diplomą. Studijų metu 1987 m. buvo paimtas į Tarybinę Armiją, tarnavo Lietuvos TSR teritorijoje.

Aktyviai dalyvavo pirmajame Gruzijos ir Pietų Osetijos kare Osetijos pusėje. Yra užuominų, kad dalyvavo ir kare Abchazijoje.

1993 m. ėmė dirbti Pietų Osetijos respublikos Gynybos ministerijos finansų skyriaus viršininku.
Nuo 1996 m. gegužės iki 2001 m. liepos – P. Osetijos ypatingų situacijų ir gynybos ministras.
19982001 m. liepa – P. Osetijos vicepremjeras.
2001 m. liepos – gruodžio mėn. – Pietų Osetijos premjeras. Pasisakė už reintegraciją su Gruzija. Prezidentu tapęs Eduardas Kokoitys pašalino paleido D. Sanakojevo vyriausybę. Po to D. Sanakojevas gyveno Šiaurės Osetijoje.

2006 m. rugsėjį D. Sanakojevo brolis Vladimiras Sanakojevas įkūrė Pietų Osetijos nacionalinio gelbėjimo sąjungą. Šio sąjungos nariais tapo Maja Čigojeva-Cabošvili (gruzinų ir osetinų organizacijos „Iber-Iron“ vadovė), Georgijus Čigojevas, Teimurazas Džeragojevas, Džemalas Karkusovas (buvęs Pietų Osetijos vidaus reikalų ministras) ir Urazmagas Karkusovas.

2006 m. lapkričio 12 d. „Nacionalinio gelbėjimo sąjunga“ Pietų Osetijos rajonuose, nepavaldžiuose separatistinei P. Osetijos respublikos vyriausybei, organizavo prezidento rinkimus, kuriuose dalyvavo penki kandidatai (Maja Čigojeva-Cabošvili, Georgijus Čigojevas, Teimurazas Džeragojevas, Tamara Čarajeva, Dmitrijus Sanakojevas), daugiausia iš „Nacionalinio gelbėjimo sąjungos“. D. Sanakojevas surinko 80 % balsų.

D. Sanakojevas buvo inauguruotas 2006 m. gruodžio 1 d. Kurtos kaime. Sanakojevas prisiekė gruzinų ir osetinų kalbomis Pietų Osetijos konstitucija. Jis pažadėjo „tarnauti osetinų naudai ir tam, kad atstatyti taiką tarp gruzinų ir osetinų“. Oficialiai Gruzija nepripažino nei šių rinkimų, nei inauguracijos[1].

Gruzijos parlamentas 2007 m. gegužės 11 d. sudarė laikiną administracinį teritorinį vienetą, kurios administracijos vadovu M. Saakašvilis paskyrė Dmitrijų Sanakojevą.

2008 m. liepos 3 d. buvo įvykdytas pasikėsinimas į D. Sanakojevą. Važiuojant iš Kurtos į tarptautinę konferenciją Batumyje D. Sanakojevo kortežo mašina užvažiavo ant minos. Sunkiai sužeisti trys apsauginiai, pats D. Sanakojevas nenukentėjo.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.regnum.ru/news/747139.html