Ed Diener

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Edward Diener (gimęs 1946 m.) yra amerikietis psichologas, profesorius ir knygų autorius. Jis žinomas dėl savo daugybės tyrimų, atliktų per paskutinius 25 metus, [1][2][3] laimės temomis: gerovės (laimės) matavimai, temperamento ir asmeninių savybių įtaka laimei, teorijos apie gerovę, pajamų ir laimės ryšys, kultūrinių ypatumų ir laimės ryšys.[4] Dėl savo didžiulio indėlio į šios srities mokslines studijas Ed Diener yra vadinamas "daktaru laime". [5] Jam yra tekę bendradarbiauti su mokslininkais Daniel Kahneman ir Martin Seligman. Diener yra vyresnysis mokslininkas Gallup organizacijoje.

Laimės tyrimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Diener 2002 m. kartu su Martin Seligman atliktas tyrimas Ilinojaus universitete parodė, kad bendra savybė, dažniausiai pasitaikydavusi tarp 10% laimingiausių tirtų studentų buvo ta, kad juos siejo stiprūs ryšiai su draugais ir šeima, kad studentai su jais daug leisdavo laiko. [4] Diener teigė, kad „tam, jog žmogus būtų laimingas, svarbu tobulinti savo socialinius įgūdžius, gilinti artimus ryšius su žmonėmis ir nusipelnyti kitų žmonių paramą.“ [4] Diener tyrimai parodė, kad „jeigu žmogaus baziniai poreikiai yra patenkinti, papildomos pajamos turi mažai įtakos pakelti žmogaus pasitenkinimo gyvenimu lygį.“[4] Pasak Diener, tyrimai rodo, kad du daugiausiai įtakos žmogaus gyvenimui turintys įvykiai paprastai būna sutuoktinio praradimas ir darbo praradimas. [4] Vykdyti laimės tyrimus Diener sukūrė pasitenkinimo gyvenimu skalę, bazinį ir plačiai naudojamą įrankį. [4]

Dalis parašytų knygų[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Happiness: Unlocking the Mysteries of Psychological Wealth (parašyta su sūnumi)
  • Happiness: Unlocking the mysteries of psychological wealth
  • Well-being and Public Policy (2009) (parašyta su John Helliwell, Richard Lucas, Ulrich Schimmack)
  • International Differences in Well-Being (2010) (parašyta su Daniel Kahneman ir John Helliwell)

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Diener, E., Emmons, R. A., Larsen, R. J., Griffin, S. (1985). The satisfaction with life scale. Journal of Personality Assessment, 49, 71- 75.
  2. Diener, E. (1984). Subjective well-being. Psychological Bulletin, 95, 542-575.
  3. Diener, E. (2000). Subjective well-being: The science of happiness and a proposal for a national index. American Psychology, 55(1), 34-43.
  4. 4,0 4,1 4,2 4,3 4,4 4,5 „The New Science of Happiness“. Time Magazine, Claudia Wallis, Jan. 09, 2005. Suarchyvuotas originalas 2013-01-04. 
  5. „The Science of Happiness Turns 10. What Has It Taught?“. Time Magazine, Claudia Wallis, July 8 2009. 

Išoriniai šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]