EASY

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Įmonių kodų sistema (angl. Enterprise Access System, EASY) – pasaulinė įmonių kodų sistema, leidžianti identifikuoti įmones visame pasaulyje. Ligšiolinės sistemos buvo nacionalinės arba atskirų tarptautinių organizacijų (pvz., Europos Sąjungos įmones galima atskirti pagal PVM kodą, tačiau už Sąjungos ribų ši sistema neveikia).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2006 m. kelios Vakarų bendrovės ėmėsi kurti bendrą pasaulinę įmonių identifikavimo sistemą. Prancūzijos bendrovė „Coface“ ir Vokietijos bendrovė „Creditreform“ kartu pradėjo kurti bendrą pasaulinę įmonių kodų sistemą EASY (Enterprise Access System).

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje šioje srityje veikia Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Ji turi administruoti PVM atskaitą, rengiamą pagal PVM mokėtojų kodus. Yra sukurta bendra ES PVM mokėtojų duomenų bazė[1]. „Coface“ ir „Creditreform“ kuria bendrą pasaulinę įmonių identifikavimo kodų sistemą, kuri apims ne tik PVM mokėtojus. Įmonėms ir institucijoms EASY sistema turi suteikti galingą paieškos mechanizmą, pritaikytą daugeliui kalbų ir skirtingoms informacinėms technologijoms. Ši sistema leis sujungti atskirų šalių įmonių identifikavimo numerius į bendrą sistemą.

Kodavimo problema egzistuoja ir Lietuvoje, nes skirtingos duomenų bazės turi savo identifikacinius informacijos parametrus, vadinamuosius ID numerius. Jei tai yra įmonės kodas, problemų mažiau, nes Lietuvoje jis viešai prieinamas[2], tačiau įmonėms, dirbančioms su privačiais asmenimis, kur kas sudėtingiau, nes asmens kodo kaip identifikacinio parametro naudojimas yra apribotas LR įstatymo. Todėl duomenų bazės lieka izoliuotos viena nuo kitos, nes kiekvienoje iš jų tam pačiam asmeniui priskiriamas kitas kodas. ES asmens kodo paprastai neslepia. Prie PVM mokėtojo asmens kodo prijungus 2 skaitmenis, gaunamas PVM mokėtojo kodas, kuris yra viešai prieinamas.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] PVM kodo validacija Lietuvos ir užsienio įmonėms
  2. [2]