Drambuie

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Drambuie

Drambuie – medaus ir žolelių skonio škotiško viskio likeris (40% stiprumo), gaminamas iš išlaikyto viskio, pagardinto žolelėmis ir prieskoniais. Jaučiamas šafrano, medaus, anyžio, muskato ir žolelių skonis.

Drambuie gaminamas Broksberne (Broxburn) (Škotija). Jis geriamas neskiestas, su ledu arba maišomas į kitus gėrimus, pvz., kokteilius. Drambuie geriamas ir liepsnojantis.

Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žodis Drambuie kilęs iš škot.gėl. frazės dram buidheach 'gėrimas, kuris patenkina'. Teigiama, kad žodis sugalvotas 1893 m. Broudfordo užeigoje (angl. Broadford Inn).

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po Culloden mūšio 1746 m. Stiuartų dinastijos princas Čarlis Edvardas Stiuartas (angl. Charles Edward Stuart) pabėgo į Skajaus salą (angl. Skye). Čia jį priglaudė kapitonas Džonas Makinonas (angl. John MacKinnon) iš Makinonų klano. Legenda teigia, kad princas atsidėkodamas jam atidavė vertingą gėrimo receptą (dalis istorikų teigia, kad ši istorija sugalvota tam, kad išpopuliarinti gėrimą).[1]

Pasakojama, kad XIX a. pabaigoje Makinonas perdavė receptą Džeimsui Rosui (angl. James Ross). Dž. Rosas laikė Broudfordo viešbutį Skye saloje, tad jis ėmė pagal receptą gaminti gėrimą, kurį patobulino, ir pardavinėti vietiniams savo klientams. Vienas iš šių klientų ir sugalvojo pavadinimą. Dž. Rosas ėmė šį gėrimą pardavinėti vis plačiau, net Prancūzijoje ir JAV. Vėliau gėrimas buvo užpatentuotas Londone.

Rosas mirė jaunas, todėl jo našlė XX a. pradžioje vėliau receptą pardavė kitai Makinonų šeimai. Nuo tada gėrimą ėmė gaminti Makinonai.

Edinburge komercinis Drambuie pardavimas prasidėjo 1910 m., tada pardavė 12 dėžių. 1916 m. Drambuie buvo pradėtas tiekti D. Britanijos daliniams įvairiose pasaulio vietose.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Banks, Iain (2003). Raw Spirit: In Search of the Perfect Dram. London: Century. ISBN 978-1844131952.