SpaceX Dragon 2

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Dragon 2)
Jump to navigation Jump to search
SpaceX Dragon 2
NASA Crew Demo-1 (31433487287).jpg
Šalis: Jungtinių Amerikos Valstijų vėliava Jungtinės Amerikos Valstijos
Organizacija: SpaceX
Misijos tikslas: Tarptautinė kosminė stotis
Programa: Įgulų ir krovinių transportavimas
Misijos tipas: Daugkartinio naudojimo
Paleidimo data: 2019 m. kovo 2 d. (demonstracinis, bepilotis)
2020 m. gegužės 30 d. (pilotuojamas)
Paleidimo įrenginys: Falcon 9
Masė: 12 000 kg (startinė)
Misijos rezultatas: Vyksta

Dragon 2 – privatus, pilotuojamas, daugkartinio naudojimo kosminis laivas, sukurtas įmonėje „SpaceX“ pagal NASA programą „Commercial Crew Development“ (CCDev),[1][2] skirtas įgulų iki 7 astronautų skraidinimui į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) ir grąžinimui į Žemę. „Dragon 2“ iškeliamas į orbitą dvipakope vidutinių krovinių raketa „Falcon 9“ iš paleidimo aikštelės LC-39A Kenedžio kosminių skrydžių centre.

Pirmasis bepilotis „Crew Dragon 2“ skrydis: artėjant prie TKS

„Dragon 2“ erdvėlaivio krovininę versiją planuojama naudoti kroviniams pristatyti į TKS, pradedant antruoju Komercinių išteklių tiekimo paslaugų teikimo programos etapu, pakeičiančiu pirmajame programos etape naudojamą krovininį laivą „Dragon 1“. „Dragon 2“ erdvėlaivio pilotuojamos („Crew Dragon“) ir krovininės versijos („Cargo Dragon“) panašios, tik pilotuojamoje įdiegtos papildomos avarinės gelbėjimo, gyvybės palaikymo sistemos, informacijos ekranai ir valdikliai, leidžiantys pilotui prireikus įjungti rankinį valdymą.

Pirmą kartą laivą 2014 m. gegužės 30 d. pristatė Elon Musk. 2018 m. buvo planuojama „Dragon 2“ panaudoti skrydžiams su kosmoso turistais aplink Mėnulį, aparatą iškeliant raketa „Falcon Heavy“,[3] tačiau kompanija „SpaceX“ galiausiai atsisakė sertifikuoti „Falcon Heavy“ raketą pilotuojamiems skrydžiams daugkartinės sistemos SpaceX Starship naudai.

2019 m. kovo 2 d. įvyko pirmas bepilotis demonstracinis skrydis.

Skrydis su astronautais Douglasu Geraldu Hurley ir Robertu Luisu Behnkenu po kelių atidėjimų įvykdytas 2020 m. gegužės 30 d.[4] 2020 m. gegužės 31 d. 17:16 (Lietuvos laiku) astronautai prisišvartavo prie TKS, tai buvo pirmas kartas, kai iš JAV į TKS pakilo astronautai nuo 2011 m. Space Shuttle misijos. Be to, tai – pirmasis pilotuojamas kosminis skrydis, surengtas privačios bendrovės.

Taip pat Dragon 2 erdvėlaiviai gali būti restauruoti ir panaudoti bepiločiams krovininiams skrydžiams į TKS.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]