Dodoma

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Dodoma
Dodoma
Dodomos katedra
Laiko juosta: (UTC+3)
Valstybė Tanzanijos vėliava Tanzanija
Regionas Dodomos regionas
Įkūrimo data 1907 m.
Gyventojų (2002) 324 347
Altitudė 1 120 m
Vikiteka Dodoma

Dodoma – miestas vidurio Tanzanijoje, oficiali šalies sostinė (nors daug vyriausybinių pastatų yra Dar es Salame). 324,3 tūkst. gyventojų (2002). Apylinkėse vyrauja sausas klimatas (mažiau nei 800 mm kritulių per metus), auginama kava, žemės riešutai. Svarbus administracinis ir susisiekimo centras, išsidėstęs tarp Dar es Salamo ir Tanganikos ežero, taip pat prie Didžiojo šiaurės kelio (Great North Road), jungiančio pietinę Afriką su Egiptu. Yra oro uostas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dodomą 1907 m. įkūrė vokiečių kolonistai, tiesdami geležinkelį. Valdant britams (nuo pirmojo pasaulinio karo iki 1961 m., kai Tanganikos kolonija gavo nepriklausomybę) ji buvo apskrities centras. 1974 m. Tanzanijos vyriausybė nusprendė, kad apie 1990 metus sostinė bus perkelta iš Dar es Salamo į Dodomą. Nacionalinė asamblėja – Tanzanijos įstatymų leidybos organas – į Dodomą perkelta 1996 metais, tačiau dėl nepakankamų finansinių išteklių kitos institucijos persikėlė vėliau arba liko prie jūros, Dar es Salame, nors vyriausybė neatsisako idėjos visiškai perkelti sostinę iš šalies viduryje esančią Dodomą.

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Legenda byloja, kad kadaise prie Kikuju upės atėjęs atsigerti dramblys, tačiau įklimpęs purve. Vietiniai gyventojai vagogai (Wagogo), pamatę dramblį, ėmė šaukti Idodomya, kas jų kalba reiškia „jis nuskendo“.

Kita istorija byloja, kad vagogai (Wagogo) nuvarė gyvulių bandą iš savo pietinių kaimynų vahehių (Wahehe); vagogai gyvulius nudobė ir suvalgė, palikdami tik jų uodegas, kyšojančias pelkėje. Kai vahehiai atėjo ieškodami gyvulių pas vagogus, pastarieji jiems parodė į pelkę ir pasakė – „Štai, žiūrėkite, jūsų gyvuliai nuskendo“ (Idodomya).

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Dodoma Jiji FC – futbolo klubas;[1]
  • „Džamchurio“ stadionas (angl. Jamhuri Stadium), talpinantis 30 tūkst. žiūrovų.„Jamhuri“ stadionas;[2]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]