Dineinas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Dineinas su mikrovamzdeliais susisieja dviejų globulinių galvučių pagalba.

Dineinas – citoskeleto judinamasis baltymas, judantis išilgai mikrovamzdelių ATP hidrolizės būdu. Dineinų šeimą sudaro dviejų funkcinių klasių baltymai: aksonemų dineinas ir citoplazmos dineinas.

Aksonemų dineinas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aksonemų dineinas blakstienėlėse ir žiuželiuose atrastas 1963 m.

Citoplazmos dineinas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dineino buvimas citoplazmoje įrodytas praėjus apie 20 metų po aksonemų dineino atradimo. Pirmą kartą citoplazmos dineinas išskirtas iš smegenų audinio. Dabar žinoma, kad jis būdingas visoms eukariotinėms ląstelėms.

Citoplazmos dineinas yra 1 mln. Da molekulinės masės kompleksas, kurį sudaro 9-10 polipeptidinių grandinių. Dvi didelės globulinės galvutės sudarytos iš sunkiųjų grandinių. Lengvosios grandinės sudaro daug smulkesnių subvienetų, kurių funkcija yra krovinių jungimas. Priešingai negu kinezinas, dineinas perneša krovinius retrogradine kryptimi: iš mikrovamzdelio (+) galo į (-) galą, iš ląstelės krašto į jos centrą.

Dineinas lemia chromosomų judėjimą mitozės metu ir perneša membranines pūsleles ir organeles citoplazmoje. Mikrovamzdelių poliškumo biologinė prasmė išryškėja įvertinus su jomis susijusių judinamųjų baltymų kinezino ir dineino gebėjimą judėti mikrovamzdeliais viena kryptimi. Dėl mikrovamzdelių poliškumo krovinių rūšys skirstomos ir nukreipiamos reikiama kryptimi.