Deep Blue

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Deep Blue buvo IBM kompanijos sukurtas šachmatų kompiuteris.

Garis Kasparovas prieš Deep Blue

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kompiuterinė sistema praminta „Deep Blue“ (tamsiai mėlyna – angl.) buvo pirma mašina laimėjusi šachmatų partiją prieš tuometinį pasaulio čempioną (Garį Kasparovą) ribotame laike. Ši pirmoji pergalė įvyko 1996 m. vasario 10 d., ji yra viena žymiausių šachmatų partijų. Vis dėlto Kasparovas laimėjo trejas rungtynes ir lygiosiomis pabaigė kitas 2 rungtynes, įveikdamas Deep Blue bendru rezultatu 4–2. Mačas baigėsi 1996 balandžio 17.

Deep Blue tuomet buvo ypatingai patobulinta (neoficialiai praminta „Deeper Blue“ (tamsiau mėlyna – angl.) ir žaidė prieš Kasparovą vėl 1997 gegužę, laimėdama 6 rungtynių revanšą 3.5–2.5, pasibaigusį gegužės 11 dieną. Deep Blue taip tapo pirma kompiuterine sistema, įveikusia tuometinį absoliutų čempioną.

Deep Blue sukūrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Projektas buvo pavadintas „ChipTest“ (mikroschemų testas – angl.) Carnegie Mellon universitete mokslininko Feng-hsiung Hsu; pagaminta kompiuterinė sistema buvo praminta Deep Thought (gili mintis – angl.) pagal kompiuterį tuo pačiu pavadinimu iš filmo Keliautojo kosmostopu vadovas po galaktiką. Hsu IBM pradėjo dirbti 1989 ir dirbo su Murėjumi Kempbelu (Murray Campbell) paralelinio skaičiavimo srityje. Šio projekto pagrindu ir gimė Deep Blue. Pavadinimas yra žodžių žaismas iš Deep Thought (gili mintis – angl.) ir Big Blue (didysis mėlynasis – angl.), IBM neoficialaus pavadinimo.

Deep Blue charakteristikos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Superkompiuterio pajėgumą lemią ypatingai pajėgi skaičiavimo galia. Ją sukuria šios charakteristikos: paralelės, 30 mazgų, RS/6000. Kompiuteris pagrįstas SP sistema ir išplėstas su 480 specialios paskirties VLSI šachmatų lustų. Jos šachmatų programa parašyta C programavimo kalba ir naudoja AIX operacinę sistemą. Kompiuteris sugeba apskaičiuoti 200,000,000 ėjimų per sekundę, tuo tarpu Garis Kasparovas apmąsto vidutiniškai vieną ėjimą per sekundę. 1997 m. birželį, Deep Blue buvo išrinktas 259-u Archyvuota kopija 2006-02-13 iš Wayback Machine projekto. pačiu galingiausiu superkompiuteriu.