Superkompiuteris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Roadrunner, Los Alamoso nacionalinėje laboratorijoje

Superkompiuteris – kompiuteris, sukurtas atlikti skaičiavimus taip greitai, kaip tik leidžia tuo metu esančios technologijos.

Superkompiuteriai naudojami kuriant automobilius, lėktuvus, taip pat vaistų gamyboje, meteorologijoje (numatant orų pasikeitimus) ir kitose sferose. Bioinformatikoje jie taikomi nustatant trimates baltymų struktūras iš aminorūgščių sekos.

Superkompiuteriai naudojami taip pat ir filmų kūrime, dirbtinai sukuriant įvairius vaizdus. „Žiedų valdove“ taip buvo sukurtas keistai atrodantis personažas Golumas. Pritaikomi ir įvairiose kitose srityse, kur reikalingi intensyvūs skaičiavimai.

Šiuolaikiniuose superkompiuteriuose paprastai naudojami lygiagretūs skaičiavimo algoritmai, kuomet tą patį uždavinį vienu metu sprendžia daugelis procesorių. Atskiras procesorius nėra greitesnis už paprastą kompiuterį, tačiau superkompiuteryje jų būna nuo kelių šimtų iki keleto tūkstančių.

Pirmieji superkompiuteriai buvo pristatyti 1960 m.

Greičiausias pasaulyje superkompiuteris Jaguar (susidedantis iš 224 162 procesorių) turi 175 900 TFLOPS galią [1], palyginimui PlayStation 3 turi 218 GFLOPS galią (be vaizdo plokštės, kuri turi apie 200 GFLOPS galią).

Vilniaus universiteto superkompiuteris yra didžiausias superkompiuteris Lietuvoje.

Jei Muro dėsnis, pagal kurį procesorių sparta kas 18 mėnesių padidėja 2 kartus, veiks toliau, tai 2020 m. kompiuterio galia prilygs žmogaus smegenų galiai, o 2060 m. kompiuterio galia prilygs visų Žemėje gyvenančių žmonių smegenų galiai. [2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Superkompiuterių TOP500“. Nuoroda tikrinta 2010-05-24. 
  2. [1]
  1. 500 greičiausių superkompiuterių sąrašas

Vikiteka