Pereiti prie turinio

Dedovščina

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Trys kariai

Dedovščina (rus. дедовщина) – socialinių santykių forma, kai ankstesni bendruomenės nariai žemina vėliau į bendruomenę patekusius asmenis.

Dedovščina tiesiogiai reiška „senių valdžia“ (rus. дед 'senis').

Dedovščina būdinga uždaroms organizacijoms, iš kurių išeiti tam tikrą laiko tapą galimybės yra apribotos. „Dedovščinos“ esmė – neoficialūs hierarchiniai santykiai, egzistuojantys lygiagrečiai pagrindiniams, formaliems santykiams.

Terminas atsirado ir paprastai naudojamas apibūdinti nestatutiniams santykiams, vyravusiems Tarybų Sąjungos kariuomenės daliniuose tarp būtinąją karinę tarnybą atliekančių kareivių, išlikusiems ir Rusijos, NVS, pokomunistinių režimų valstybių kariuomenėse.

Principo turinys

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal šią tvarką, seniau tarnaujantys kareiviai laikomi (nepaisant laipsnių vienodumo) viršesniais už naujai atėjusius. Taigi jie dažnai verbaliai ir fiziškai tyčiojasi iš naujų kareivių: atima pinigus, atsiųstus siuntinius, liepia dainuoti dainas, pasakoti anekdotus, perkelia jiems savo darbus ir t. t.

Manoma, kad „dedovščinos“ egzistavimas dabartinėje Rusijos armijoje netiesiogiai skatina stresinių būsenų (taip pat depresijos, melancholijos ir kt.), psichinių ligų atsiradimą, jų progresavimą, taip pat savižudybes bei polinkį dezertyruoti[reikalingas šaltinis]. Buvo atvejų Rusijos armijoje, kai girti kariai seksualiai išnaudodavo fiziškai silpnesnius[reikalingas šaltinis]. Rusijos kariuomenėje dedovščinos yra gerokai daugiau nei Vakarų armijose.