Dava

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.

Dava (angliškai Dawah) - Islamo religijoje žodis reiškiantis kvietimą atsiversti į islamą. Musulmonai žodžiu dava dažniausiai įvardyja misionierišką veiklą. Kartais vartojamas dava sinonimas yra tablygh, reiškiantis skleidimą.

Istorinis kontekstas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors žodis dažnai mininimas Korane, tačiau Korane nėra tikslių žodžio prasmių, paaiškinančių davos vietą musulmonų doktrinoje. Nėra ir faktų, kad Mohamedas būtų jį tiksliai išaiškinęs. Musulmonų akimis, Mohamedas buvo misionierius par excellence. Po Mohamedo mirties jo misiją perėmė jo sekėjai, musulmonai, kurie laikui bėgant ne tik ją tęsė, bet ir išplėtojo į daugiabriaunę musulmonišką misionieriavimo tradiciją.

Visgi istoriniai šaltiniai rodo, kad musulmonai ne iš karto ėmėsi misionieriškos veiklos. Per sparčius VII amžiaus antroje pusėje vykusius Bizantijos ir Persijos žemių užkariavimus, vėliau VIII amžiuje ir Šiaurės Afrikoje, ir Centrinėje Azijoje, jie beveik neskelbė islamo privalumų prieš kitas religijas vietos nemusulmonams. Pirmos užkariautų kraštų vietos gyventojų atsivertimo į islamą bangos VIII amžiuje nusirito, dar praktiškai neprasidėjus sąmoningai mulsulmonų misionieriškai veiklai.

Misionieriška musulmonų veikla nukreipta į nemusulmonus. Nors musulmonai per amžius kvietė nemusulmonus pasirinkti islamą, iš pat pradžių tai darė pavieniai individai ir mažos grupelės.

Šiuolaikinė dava[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikinė užbendruomeninė dava yra dviejų tipų: nevyriausybinė ir valdžios remiama. Pastaroji reiškiasi tokių tarptautinių organizacijų kaip Pasaulinė musulmonų lyga, Pasaulinė islamiškosios davos bendrija, Islamo konferencijos organizacija, Pasaulinė musulmoniško jaunimo asociacija forma ir veikla. Šios organizacijos užbendruomeninę dava daugiausiai vykdo finansuodamos antrinių institucijų šviečiamąją ir leidybinę veiklą.

"Achmadija" “ir "Tablighi džamat" yra apolitinių musulmonų judėjimų , užsiimančių dava bendruomenėse visame pasaulye, pavyzdžiai.

Dvi geriausiai žinomos nevyriausybinės vietinės atstovės nemusulmonų pasaulyje - islamo bendruomenė Šiaurės Amerikoje ir „Islamo fondas“ Leisesteryje, Jungtinėje Karalystėje. Šios organizacijos vengia tiesiogii įsitraukti į politinius reikalus ir labiau reiškiasi socialiniu lygmeniu. Jų sąlyginė sėkmė rodo, kad dava iš tiesų atėjo į Vakarus. Kitos, maženės organizacijos, funkcionuoja faktiškai visur.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Egdūnas Račius. Muslim missionary activities. Between religion and politics. The multiple nature of the islamic da’wa. Vilnius, 2007.
  • Egdūnas Račius. Islamo žinynas. Vilnius, 2007.