Damien Hirst

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Demienas Herstas
Damienas Hirstas
Damien Hirst (6712601203).jpg
D. Herstas pozuoja priešais vieną iš savo kūrinių, 2012 m.
Gimė 1965 m. birželio 7 d. (55 metai)
Bristolis
Tautybė anglas
Veikla dailininkas
Commons-logo.svg Vikiteka Damien HirstVikiteka

Demienas Herstas (angl. Damien Hirst, g. 1965 m.) – Britanijos skulptorius, instaliacijų menininkas, tapytojas, grafikas ir meno kuratorius, išgarsėjęs XX a. paskutiniajame dešimtmetyje.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Demienas Herstas gimė 1965 m. birželio 7 d. Anglijos Bristolio mieste, augo Lydse. Po 1980 m. persikėlė į Londoną, pradėjo dailininko veiklą kaip tapytojas ir asambliažistas. 1986−1989 m. jis mokėsi Goldsmiths menų koledže (Londono universiteto dalis) ir išgarsėjo kaip kuratorius, 1988 m. suorganizavęs savo bendramokslių studentų parodą „Freeze“. Šios parodos metu susiformavo Jaunųjų Britanijos Menininkų grupė, kuri tapo sėkmingiausia Britanijoje paskutinį XX a. dešimtmetį. D. Herstas ilgainiui tapo žymiausiu iš šių menininkų, nors jo darbai parodoje „Freeze“ buvo beveik nepastebėti. Parodoje apsilankė vienas įtakingiausių Anglijos meno kolekcionierių ir propaguotojų Charles Saatchi. Būtent per jį D. Herstas sparčiai pradėjo garsėti savo instaliacijomis, kuriose pristatydavo vitrinose formaldehide įmerktus žuvusius gyvūnus. Jo kūrybai būdingas mirties motyvas. Instaliacijoms D. Herstas specialiai parinkdavo sudėtingus, maskuojančius kūrinio esmę pavadinimus. Pavyzdžiui, vienu geriausiai žinomų jo kūrinių yra 1991 m. ryklio formaldehide instaliacija pavadinimu „Fizinis mirties neįmanomumas kieno nors gyvo sąmonėje“. Kartu instaliacijas menininkas papildydavo gyvais gyviais: vabzdžiais, peteliškėmis. Kitą instaliacijų grupę sudarė lentynų dėžės su įvairiais objektais. Savo tapybos darbuose D. Herstas vaizdavo didelius taškus, peteliškes, kūrė kompozicijas, naudodamas besisukantį mechanizmą.

D. Hersto instaliacija su rykliu 2008 m. parodoje Kijeve

1992 m. D. Herstas dalyvavo bendroje Jaunųjų Britanijos Menininkų parodoje Charles Saatchi galerijoje, 1995 m. buvo apdovanotas Ternerio prizu. Pagrindinės D. Hersto parodos įvyko:

D. Herstas XXI a. pradžioje tapo vienu žymiausių ir brangiausių pasaulio menininkų. Savo instaliacijoms kurti jis samdė padėjėjus, kurių vienu metu galėjo būti nuo 120 iki 160. 2007 m. menininkas sukūrė kūrinį: platininę kaukolę su tikrais dantimis, inkrustruotą deimantais, pavadinimu „Vardan Dievo meilės“, kurios vertė galėjo būti apie 50 mln. svarų sterlingų. 2008 m. D. Herstas surengė savo kūrinių bendrą aukcioną Sotheby's namuose Londone, kuris surinko daugiau nei 111 mln. svarų sterlingų (apie 198 mln. JAV dolerių)., ir sumušė brangiausio vieno menininko aukciono rekordą.[1] Menininkas įvardintas turtingiausiu pasaulio dailininku, kurio turto vertė vertinta apie 215 mln. svarų sterlingų (330 mln. JAV dolerių, 2012 m. pagal „The Sunday Times“[2]). D. Herstas turi namus Londone ir Devone, yra vedęs Maia Norman, su kuria susilaukė 3 vaikų. Jis taip pat rašė knygas, kūrė restoranų dizainą, bendradarbiavo popmuzikos projektuose, eksperimentavo kine. 2015 m. spalį D. Herstas atidarė savo paties finansuotą muziejų Londone, kuriame eksponuojama jo 3000 meno kūrinių kolekcija.[3]

Kūrinių galerijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Papildomam skaitymui[redaguoti | redaguoti vikitekstą]