Daisono sfera

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Daisono sferos brėžinys. Čia jos spindulys – 1 astronominis vienetas.

Daisono sfera (angl. Dyson sphere) – hipotetinė konstrukcija, sfera, apgaubianti visą žvaigždę ir surenkanti visą jos skleidžiamą energiją.

Tokią struktūrą pirmą kartą 1960 m. žurnale "Science" aprašė amerikiečių fizikas ir matematikas Freeman Dyson, jo vardu ir pavadinta. Šiuo metu tai yra mokslinėje fantastikoje paplitęs objektas.

Šios struktūros idėja kilo ieškant kuo efektyvesnio energijos įsisavinimo būdo. Daisono sfera, apgaubianti visą žvaigždę, teoriškai susirinktų visą jos skleidžiamą energiją. Daisonas spekuliavo, kad pažangesnės nežemiškos civilizacijos turėtų būti pastačiusios ką nors panašaus, jei jų energijos poreikis yra panašus į žmonių. Pagal Kardaševo skalę tokia civilizacija priklausytų antrajam tipui (įsisavinusi visą savo žvaigždės sistemos energiją). Daisono sferų paieška kosmose taip pat įtraukta į SETI programą.

Tipai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daisono sferą gali sudaryti daugybė dirbtinių palydovų eilių, glaudžiai apimančių visą žvaigždę, ji gali būti vientisas objektas, arba koks nors kitas variantas.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]