Džinsinė revoliucija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Opozicijos susitikimas po prezidento rinkimų. Spalio aikštė 2006 m. kovo 21 d.

Džinsinė revoliucija (brus. Джынсавая рэвалюцыя, translit. Džynsavaja revalucyja, rus. Джинсовая революция) – Baltarusijos demokratiškosios opozicijos naudojamas terminas, skirtas apibūdinti įvykusius protestus po 2006 metų Baltarusijos prezidento rinkimų.

Etimologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Džinsinė revoliucija“ taip pat gali būti vadinama „Rugiagėlių revoliucija“ (rus. васильковая революция) dėl sąsajos su mėlyna spalva. Tokį terminą naudoja rusiška spauda ir lygina su kitomis spalvotomis revoliucijomis regione. Tačiau ši, priešingai nei kitos revoliucijos, neatnešė jokių pokyčių Baltarusijos visuomeniniame ar politiniame gyvenime. 

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Terminas buvo sukurtas po 2005 m. rugsėjo 16 d. viešos demonstracijos, nukreiptos prieš prezidento Aleksandro Lukašenkos politiką. Tačiau pasaulio spaudoje terminas pradėtas minėti nuo 2006 m. kovo 16 d., kai apie 40 000 žmonių buvo išėję į sostinės Minsko gatves protestuoti, dėl suklastotų rinkimų rezultatų.

Nuo kovo 19 d. protestuotojai daugiausiai buriavosi pagrindinėje Spalio aikštėje, tačiau kovo 24 d. jiems buvo liepta išsiskirstyti. Minią suvaldyti buvo pasitelktos riaušių policijos pajėgos. Aikštė galutinai išvalyta nuo protestų tik kitą vakarą. Kartu su daugiau nei 100 protestuotoju buvo suimtas ir vienas opozicijos lyderių Aleksandras Kozulinas. Vėliau jis buvo įkaltintas penkeriems su puse metų už pasipriešinimą pareigūnams, nesankcionuoto protesto rengimą.

Apie šiuos įvykius buvo sukurtas dokumentinis filmas „Kalinovski Square“ (originalus pavadinimas „Плошча“, „Plošča“, t.y „Aikštė“). Jį 2007 m. parengė baltarusis filmų kūrėjas Juris Chaščavackis.