Chrysler Building

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Chrysler Building
Vieta Manhatanas, Niujorkas, JAV
Statusas Pastatytas
Statybų pradžia 1928 m.
Statybų pabaiga 1930 m.
Antena 318,8 m (1 046 pėdos)[1]
Stogas 282,0 m (925 pėdos)
Aukštų sk. 77
Plotas 111 201 m² (1 195 000 pėdų²)

Chrysler BuildingArt Deco stiliaus, plieninės dangos dangoraižis, pastatytas rytinėje Manhatano dalyje, Niujorke, JAV. Pastato architektas – Viljamas Van Alenas.[1] Pastatas yra 318,8 metrų (1 046 pėdų) aukščio ir buvo aukščiausias pasaulyje iki 1931 m., kai buvo pastatytas Empire State Building dangoraižis.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasiekęs karjeros aukštumų Volteris Persis Kraisleris – galėjo leisti sau prabangą pasistatydinti firmos „Chrysler“ pastatą Niujorke. Stojus didžiajam ekonomikos nuosmukiui, Kraisleris sekdamas to meto mada, nupirko teisę į žemės nuomą ir architektų projektus rizikingai įmonei, kurios steigėju tapo Viljamas H. Reinoldsas. Kraisleris norėjo statinio – klasikinio dangoraižio, pačiame Manhatano centre, simbolizuojančio naujojo šimtmečio didybę. Dangoraižio statybų eigoje neapsieita be intrigų. Be šio pastato, dėl aukščiausiojo vardo varžėsi kiti tuo pat metu statyti 40 Wall Street ir Empire State Building pastatai. 1930 m. dangoraižis buvo užbaigtas. Šlovingą, bet trumpaamžį aukščiausio (319 m) pastato vardą padėjo iškovoti savita, moderni, laiba smailė. Tačiau jau 1930 m. pabaigoje aukščiausiojo titulą perėmė Empire State Building.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Viljamo Van Aleno projektuotas firmos „Chrysler“ pastatas dėl savo architektūros stilizavimo ir puošnaus dizaino laikomas viena sėkmingiausių Art Deco stiliaus interpretacijų Jungtinėse Valstijose. Centrinio bokšto atramą ties trisdešimt pirmuoju aukštu akcentuoja keturi kampiniai metalo elementai, panašūs į milžiniškus Merkurijaus dėvėtus sparnuotus šalmus, taip pat pastatą iš išorės juosiantis frizas, puoštas automobilio ratais ir kitomis detalėmis.[1] Ties 61-uoju aukštu yra aštuonetas stilizuotų erelių galvų. Trikampiais langais ir žvilgančiomis metalo plokštėmis padailinta smailė primena automobilio radiatoriaus groteles. Iš pradžių „Chrysler“ pastatas dominavo Niujorko centre. Saviti jo komponentai ir šio įmonės automobilių markės simbolizavo „Chrysler“ kompanijos pranašumą prieš kitus tos pačios šakos koncernus ir paties individo bei jo finansinės galios triumfą. Pasak Bruno Cevio, „firmos Chrysler pastatas nustelbė visus, išsibarsčiusius aplink“.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Chrysler Building. Britannica Online Encyclopedia. Nuoroda tikrinta 2021-02-03.
Prieš tai:
40 Wall Street
Aukščiausias pastatas Niujorke
1930–1931
Po to:
Empire State Building