Buceliarijai
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Buceliarijai (lot. bucellarii; vns. bucellarius) – kareiviai, tarnavę daliniuose, priklausiusiuose atskiriems asmenims (karvedžiams, valdytojams ir kt.), vėlyvojoje Romos imperijoje ir Bizantijoje. Buceliarijai buvo privati kariuomenė.
Buceliarijų daliniai paprastai būdavo maži, bet galėdavo išaugti iki kelių tūkstančių, pvz., pilietinių karų metu. Buceliarijų dalinius savo reikmėms išlaikydavo turtingi įtakingi žmonės. Dėl to buceliarijai dažnai būdavo geriau treniruoti, ekipuoti ir net motyvuoti negu to meto reguliarieji kareiviai.
VI a. Belisarijus, kariaudamas už Justiniano interesus, turėjo apie 7000 buceliarijų. Tuo metu buceliarijai jau buvo gerai integruoti į pagrindinę Romos armiją. Netrukus žodžiu buceliarijus vadino bet kokį gerai ekipuotą kavaleristą.
VII a. Bizantijoje karinio rekrūtavimos aričių pagrindu buvo suformuota temų sistema, kurioje buvo ir Boukellariōn (apimantis Paflagoniją ir Galatiją, sostinė Ankara), regionas, priskirtas buceliarijams.