Branduolio apvalkalas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ląstelės branduolio atvaizdas

Branduolio apvalkalas (angl. nuclear envelope, nuclear membrane, nucleolemma, karyotheca) – ląstelės branduolio vidinę zoną dengiantis dviejų sujungtų membranų dangalas. Branduolio apvalkalas atskiria branduolio turinį nuo citoplazmos, o apvalkalo poros reguliuoja medžiagų patekimą iš citoplazmos į branduolį bei atgal. Branduolio apvalkalas paprastai būna išardomas ir vėl sumontuojamas vykstant kariokinezei.

Manoma, kad branduolio apvalkalas svarbus išdėstant branduolyje chromatiną, vykdant jo transkripciją.

Membranos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apvalkalo membranų susijungimas branduolio poros zonoje. Parodyta apvalkalo jungtis su endoplazminiu tinklu.

Abi apvalkalo membranos yra lipidiniai dvisluoksniai. Membranos jungiasi branduolio porose, tarp membranų yra siauras tarpumembranis. Išorinė membrana paprastai jungiasi su šiurkščiuoju endoplazminiu tinklu, gali turėti prisijungusių ribosomų. Vidinė membrana paprastai turi specifinių vidinei pusei baltymų.

Trys grupės branduolio apvalkalo baltymų. Branduolio porų kompleksai jungia išorinę ir vidinę apvalkalo membranas. Aiškiai parodytas apvalkalo tarpumembranis (angl. perinuclear space). INM baltymai, jų tarpe SUN1, LAP2, emerinas, MAN1 ir LBR daugiausiai susiję su apvalkalo pamušalu. (angl. nuclear lamina). Emerinas, LAP2 ir MAN1 turi LEM domeną, kuris sąveikauja su BAF (barrier-to-autointegration factor), chromatiną sujungiančiu baltymu. Apvalkalo pamušalas yra yra po vidine apvalkalo membrana išsidėstęs tarpinių gijų rezginys.. Chi et al. Journal of Biomedical Science 2009.[1]

Apvalkalo pamušalas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vidinė apvalkalo membrana jungiasi su branduolio pamušalutarpinių gijų rezginiu, sudarytu iš įvairių laminų (A, B1, B2 ir C). Prie pamušalo tvirtinasi chromosomos, jis mechaniškai sutvirtina branduolio formą. Laminai siejami su įvairiais genetiniais sutrikimais, vadinamais laminopatijomis.

Tarpumembranis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apvalkalo membranų tarpumembranis yra 20-40 nm pločio. Jis dar vadinamas angl. perinuclear space, perinuclear cisterna, NE Lumen.


Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Chi YH, Chen ZJ, Jeang KT (2009). „The nuclear envelopathies and human diseases“. J. Biomed. Sci. 16: 96. doi:10.1186/1423-0127-16-96. PMC 2770040. PMID 19849840.{{cite journal}}: CS1 priežiūra: multiple names: authors list (link) CS1 priežiūra: unflagged free DOI (link)