Blogio problema

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Blogio problema – akivaizdus blogio nesuderinamumas su Dievo visažinyste, visagalybe ir nesibaigiančiu gerumu.

Blogio problemą dažnai gvildendavo didieji filosofai. Hinduistų požiūriu blogis ir gėris yra vienodai reikalingi harmonijai, o akviniečių – blogis yra tik klaidų pasekmė ir bausmėnuodėmes.

Visos religijos kaip nors stengėsi paaiškinti blogio buvimą. Gnostikai tikėjo, kad visas blogis atsiranda iš Demiurgo netobulumo, kuris, nebūdamas tikras Dievas, sukūrė netobulą materialųjį pasaulį. Krikščionybėje blogis kildinamas iš žmogaus laisvos valios, renkantis tarp blogio ir gėrio. Blogį skatina Velnias, kuris kaip laisvas angelas sukilo prieš visagalį Dievą. Panašiai yra islame. Hinduistai (kaip užsiminta aukščiau) supranta blogį kaip pasaulio būtiną dalį. Budistai tvirtina, kad blogis, tai žmogaus, kuris nenori toliau tobulėti, netobulumas.

Be to, visose religijose blogio laukia bausmė. Judaizme ir krikščionybėje atlygis už blogį, tai – amžina mirtis ir kančios pragare. Pas hinduistus ir budistus bausmė už blogį sekanti inkarnacija – karma, už blogus darbus gimimas blogoje kastoje, net silpnu žvėrimi.