Black (2005 m. filmas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Black

PavadinimasBlack
Kilmės šalisIndija
RežisieriusSanjay Leela Bhansali
Prodiuseris (-iai)Sanjay Leela Bhansali
Anshuman Swami
Scenaristas (-ai)Sanjay Leela Bhansali
Bhavani Iyer
Prakash Kapadia
KompozitoriusMonty Sharma
VaidinaAmitabh Bachchan
Rani Mukerji
Shernaz Patel
Nandana Sen
Metai2005
Žanrasdrama
Trukmė123 min.
Kalbahindi, anglų
PlatintojasSLB Films
KinematografijaRavi K. Chandran
Biudžetas4,07 mln. JAV dol.
IMDb įrašas

Black (hind. ब्लैक, IAST: Blaik) – 2005 m. indų drama, sukurta režisieriaus Sandžajaus Lila Bhansalio. Filme vaizduojama aklos ir kurčios mergaitės bei jos mokytojo, kuris vėliau suserga Alzhaimerio liga, gyvenimo istorija. Siužetas paremtas Helen Keller (pirmas aklas ir kurčias žmogus, gavęs bakalauro laipsnį) gyvenimo istorija. Nors filmas „Black“ gan neįprastas Indijos kinui (nėra būdingų šokių, dainų, meilės istorijų), jis susilaukė didelio pripažinimo tiek Indijoje, tiek už jos ribų.

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Siužetas daugiaplanis ir pasakojamas daugiausia atsiminimų forma. Mišelė Makneli sulaukusi dvejų metų po ligos netenka regėjimo ir klausos. Patekusi į tamsos ir tylos pasaulį ji labai kenčia, yra sunkiai sutramdoma, nuolat sukelia nelaimes. Jos tėvai kaip paskutinę viltį pasirenka seną mokytoją Debradžą, piktnaudžiaujantį alkoholiu ir laikantį save magu. Jo griežtas elgesys su Mišele nepatinka tėvui Polui, ir jis liepia Debradžui išvykti. Tačiau mokytojas pasiryžęs žūtbūt paversti Mišele nepriklausomu žmogumi. Nors per 20 dienų, kurias paslapčia nuo vyro motina Ketrin leidžia mokyti Mišelę, mergaitė bendrauti neišmoksta, tačiau vėlesniame epizode Debradžas paniurkdo vaiką į fontaną, ir ji išmoksta atpažinti pirmą ženklą – „vanduo“. Bėgant metams, Debradžo pagalba Mišelė išmoksta bendrauti prisilietimais ir gestų kalba, šokti, linksmintis. Ji ryžtasi stoti į universitetą. Nors universiteto vadovai pradžioje į jos galimybes mokytis žiūri skeptiškai, bet pamatę jos gebėjimus, sutinka priimti į universitetą. Mokytis jai sekasi gerai, tačiau ji nesugeba išmokti greitai spausdinti ir vis neišlaiko egzaminų. Tuo tarpu Debradžas sensta, jam protarpiais dingsta atmintis, vieną dieną jis palieka Mišelę vieną mieste. Vėliau jie dalyvauja Mišelės sesers Saros vestuvėse – ji sužino apie meilę, ir suvokia, kad pati jos patirti nesugebės. Vakare ji prašo Debradžo ją pabučiuoti – jis ją pabučiuoja, bet nustoja būti jos mokytoju.

Po daugelio metų Mišelė atranda Debradžą ligoninėje – jis nieko nebekalba ir nebeprisimena. Moteris pasiryžta padėti jam prisiminti. Tačiau daugybė aplankymų neatneša naudos. Vieną dieną Mišelė, jau sulaukusi 40 metų, sugeba pabaigti savo studijas. Ji su absolvento uniforma pasirodo Debradžui, šis ją atpažįsta, o paskui prisimena pirmą jos išmoktą žodį „vanduo“. Filmas baigiamas Debradžo laidotuvių scena.

Aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Indijos nacionaliniai filmų apdovanojimai (2006 m.):
  • geriausias filmas hindi kalba
  • geriausias aktorius (Amitabh Bachchan)
 • Filmfare apdovanojimai (2006 m.):
  • geriausias filmas
  • geriausias režisierius (Sanjay Leela Bhansali)
  • geriausias aktorius (Amitabh Bachchan)
  • geriausia aktorė (Rani Mukerji)
  • ir kt. (iš viso 11 apdovanojimų)

„Black“ taip pat laimėjo dar keletą nacionalinių apdovanojimų, o žurnalas „Time“ jį įtraukė į geriausių 2005 m. filmų 25-uką.