Bitcoin

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bitcoin logo.svg

Bitkoinas (angl. Bitcoin; BTC) – kriptovaliuta, kuria keičiamasi decentralizuotu P2P (angl. Peer-to-peer) tinklu. Bitkoinas yra kotiruojama valiuta ir šiai dienai jos galima įsigyti valiutų biržose bei bitkoinų keityklose.

„Bitcoin“ pagal rinkos kapitalizaciją yra brangiausiai įvertinta valiuta.[1] 2017 m. bitkoinas tapo spekuliacijų taikiniu, jo kaina taip smarkiai svyravo, jog su valiuta buvo nebegalima atsiskaityti internetu. Atsiradus daugybei tarpininkų padidėjo ir bitkoino vagysčių rizika, įvairių sukčių. Anonimškumas jų dėka taip pat išnyko.[2]

Apibūdinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki 2140 m. visuotinas galutinis šių pinigų kiekis pasieks 21 mln. bitkoinų, ir nustos augęs. Bitkoinų skaičius niekuomet neperžengs šios ribos. Nauji bitkoinai atsiranda palaipsniui, ir yra gaminami narių palaikančių šį tinklą. Pagaminamų bitkoinų kiekis bet kuriuo laiko momentu proporcingas tam, kiek skaičiavimo išteklių konkretus kompiuteris paskyrė.

Programos savininkas turi skirti papildomų kompiuterinių pajėgų, kad programa galėtų spręsti specialius matematinius uždavinius. Juos išsprendus, programos savininkas gauna bitkoinų. Kuo toliau, tuo uždaviniai tampa sunkesni ir juos programa sprendžia ilgiau.

Tokį veikimo principą specialiai 2009 m. sugalvojo programos kūrėjas, paslaptingas programuotojas, pasivadinęs Satoshi Nakamoto vardu. Jis siekė sukurti valiutą, kuri būtų atspari infliacijai. Dėl to bitkoinų programa sukurta taip, kad būtų galima pagaminti tik 21 mln. bitkoinų. Šis skaičius bus pasiektas maždaug 2140 metais. Bitkoinų išmokama suma dalinasi iš dviejų kas ketverius metus, 2009 metais 50BTC kas 10 minučių, po 4 metų 25BTC kas 10 minučių ir taip toliau.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Cryptocurrency Market Capitalizations | CoinMarketCap“. coinmarketcap.com. Nuoroda tikrinta 2017-12-19. 
  2. „Bitcoin is none of the things it was supposed to be“. The Outline. Nuoroda tikrinta 2017-12-19. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]