Bičio kyšulys

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bičio kyšulys: žvelgiant į pietryčius. Pietinėje kyšulio pakrantėje 1902 m. pastatytas Bičihedo švyturys
Bičio kyšulys (žvelgiant į pietryčius)
Bičio kyšulys (vaizdas į pietvakarius)
Bičio kyšulys (žvelgiant į vakarus)
Bičio kyšulio vaizdas iš lėktuvo. Nuotraukos viršuje matyti Istborno miestas

Bičio kyšulys[1] arba Bičihedas (angl. Beachy Head – „paplūdimio kyšulys“) – kyšulys Anglijos Rytų Sasekso grafystėje. Jame yra aukščiausias kreidinis klifas visoje Didžiojoje Britanijoje, kurio aukščiausias taškas virš jūros lygio iškilęs 162 m aukščio. Bičio kyšulio kreidiniai klifai yra ilgesnės kreidinių klifų pietinėje Anglijoje dalis

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bičio kyšulio kreidiniai klifai yra susidarę prie Lamanšo sąsiaurio šiaurės rytų dalies arba Anglijos Rytų Sasekso grafystės pietvakariuose – tuoj pat į pietryčius nuo Septynių Seserų kreidinių klifų.

Bičio kyšulio pietinės pakrantės klifai nuo Istborno miesto centro yra apie 4,8 km į pietvakarius, nuo Syfordo miesto apie 10,7 km į pietryčius, nuo Istdyno miestelio apie 3,7 kilometrai į pietvakarius. Į šiaurės vakarus yra nedidelis Fristono miškas.

Bičio kyšulys yra Pietinių Daunso kalvų nacionalinio parko dalis, ir yra jo pietryčių pakraštyje.

Geologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bičio kyšulys formavosi apatinės kreidos periodo pabaigoje, maždaug prieš 66-100 milijonus metų, kai ši vieta buvo priešistorinės jūros dugne. Per kainozojaus erą kreidos depozitai buvo iškelti. O pasibaigus paskutiniam ledynmečiui, ėmė kilti jūros lygis suformuodamas Lamanšo sąsiaurį, per visą šį laiką dėl jūros bangų mūšos, vėjo veikiamos erozijos palei Sasekso pakrantę formavosi šie klifai.

Bičio kyšulio pakrantės klifai ir toliau formuojasi veikiami vėjo ir jūros bangų erozijos, bet stambūs uolienų atskilimai pasitaiko rečiau[2].

Nepaisant kad nuo Rytų Sasekse esančių kreidinių klifų grandinės, kurioje yra Bičio kyšulys, dėl atskilusių uolienų stambūs griuvimai pasitaiko ne kasdien, bet dėl įskilusių klifo uolienų visada išlieka pavojus, netoli klifų krašto esantiems žmonėms[3]. Dėl uolienų nuosmukių pasirodo perspėjimai nuo klifo krašto laikytis mažiausiai 100 m atstumu ar nestovėti šalia klifo apatinės dalies[4]. Netoliese Bičihėdo esančiose vietovėse, dėl žmonių neatsargumo, nepaisymo į perspėjimus pasitaiko ir aukų. 2017 m. į rytus nuo Kukmierheivno (Cuckmere Haven) vietovės esančiame Sevensisters gamtos parke (Seven Sisters Country Park) šalia klifo pagrindo su nusmukusiomis uolienomis buvo rasta žuvusi jauna mergina[5].

Pavadinimo kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą Bičio kyšulys paminėtas 1274 m. kaip „Beauchef“, o 1317 m. jau buvo vadintas „Beaucheif“. Ir tik nuo 1724 m. nusistovėjo dabartinis pavadinimas „Beachy Head“. Angliškasis Bičio kyšulio pavadinimas neturi nieko bendro su paplūdimiu, iš tikrųjų tai yra tik prancūzų kalbos žodžių „Beau chef“ iškraipymas, reiškiantis nuostabus kyšulys[6][7].

Kita[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Bičio kyšulys pasaulyje liūdnai pagarsėjęs savižudybėmis. Jo apylinkės yra turistų traukos centras. Čia yra filmuota nemažai filmų, tarp kurių tokie filmai: „Haris Poteris ir Ugnies taurė“ bei „Į dienos šviesą“.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://pasaulio-vardai.vlkk.lt/vietovardis/bicio_kysulys
  2. beachyhead.org.uk / Beachy Head History
  3. dailystar.co.uk / Woman defies DEATH eating picnic YARDS from cracked cliff edge on UK coast. Published 9th February 2018
  4. bbc.co.uk / Walkers warned as chalk cliffs collapse in Sussex, 26 May 2016
  5. telegraph.co.uk / Woman found dead after two major cliff falls amid fears more of the East Sussex coastline could crumble into the sea, 23 June 2017
  6. Surtees, Dr John (1997). Beachy Head. Seaford: SB Publications. ISBN 1-85770-118-6.
  7. Ekwall, Eilert (1960). The Concise Oxford Dictionary of English Place-names (4th leid.). Oxford: Oxford University Press. ISBN 0-19-869103-3.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.