Bentas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tipiškas bentas, pirktas maisto prekių parduotuvėje

Bentas[1] (jap. 弁当 = bentō) – japoniška vienos porcijos išsinešamo patiekalo, dažnai skirto pietums, atmaina. Už Japonijos ribų jie paplitę kitose Rytų ir Pietryčių Azijos šalyse, ypač kinų, korėjiečių, Singapūro ir kitose virtuvėse, nes šiame regione ryžiai yra įprastas pagrindinis maisto produktas. Japoniškas terminas bento kilęs iš kinų kalbos termino biandang (便當), kuris reiškia „patogus“.[2]

Tradicinį bentą gali sudaryti ryžiai arba makaronai su žuvimi arba mėsa, dažnai su marinuotomis ir virtomis daržovėmis dėžutėje.[3] Dėžutės gali būti įvairios – nuo masiškai gaminamų vienkartinių iki rankų darbo lakuotų indų. Dažnai įvairiomis pertvaromis atskiriami ingredientai ar patiekalai, ypač tie, kurie yra stipraus skonio, kad jie nepaveiktų likusio patiekalo skonio.

Juos galima nusipirkti daugelyje Japonijos vietų, įskaitant parduotuves, bento parduotuves (jap. 弁当屋 = bentō-ya), geležinkelio stotis ir universalines parduotuves, tačiau japonų namų šeimininkės dažnai skiria daug laiko ir energijos kruopščiai ruošdamos bento dėžutes savo sutuoktiniams, vaikams ar sau.[4][5]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Kaip vartotina: Bento („Bento“, bento) dėžutės maistui susidėti (jap.)? / VLKK Archyvuota kopija 2022-12-11 iš Wayback Machine projekto.
  2. Bento 弁当(べんとう) 語源由来辞典
  3. "Bento: Changing New York's Lunch Culture," Chopsticks NY, vol. 27, 2009-07, p. 10-11.
  4. Siegel, Bettina. „The Adorable Lunch, Part 2: My Interview With Bento Moms“. The Lunch Tray. Nuoroda tikrinta 2016-12-13.
  5. Allison, Anne (2000). Permitted and Prohibited Desires. Berkeley, California: University of California Press. pp. 81–104.