Banketas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Banketas – oficialios vaišės, organizuojamos svarbaus žmogaus ar svečio iš užsienio garbei, bei kitomis svarbiomis progomis. Jų metu didelis dėmesys skiriamas sveikinimo kalboms ir užstalės tvarkai.

Banketai gali būti rengiami tiek namuose, tiek restorane ar aukštesnės klasės smuklėje. Tai priklauso nuo kviečiamų žmonių skaičiaus, priėmimo iškilmingumo. Taip pat nuo žmonių skaičiaus ir patalpos dydžio priklauso kaip svečiai sodinami: prie apskritų ar kvadratinių stalų.

Banketas paprastai prasideda 19-20 val. Trunka apie 4-5 valandas.

Salės puošybos detales reikia derinti tiek prie progos, tiek tarpusavyje. Jos turi būti tvirtos, kad patikimai laikytųsi visą renginio laiką, neturi liestis su stalo įrankiais. Gėlių spalva turi derėti prie puošybos elementų ir patalpos spalvų, gėlių kompozicija - prie stalo fono. Gėlės turi būti tokio aukščio, kad svečiai galėtų vieni kitus matyti. Svečių atneštos gėlės paliekamos atskirai tam skirtoje vietoje. Žvakės ant stalo statomos tik naujos ir akių lygio aukštyje. Jos turi derėti prie kitų stalo puošybos detalių. Būtina patikrinti ar jos tvirtai įstatytos.

Jeigu svečiai sodinami prie ilgo stalo, pastarąjį nuo sienos reikia statyti tokiu atstumu, kad būtų patogu vaikščioti. Greta nereikėtų sodinti žmonių, kurie nemėgsta vieni kitų, yra priešingų interesų, kalbančių skirtingomis kalbomis, labai didelio amžiaus skirtumo. Negalima sodinti svečių, ypač moterų, ties stalo koja. Kairiarankius rekomenduojama sodinti prie stalo krašto, nes jei kėdės stovės kiek ankštėliau, kairiarankis alkūne baksnos kaimyną. Jei nėra atskiro stalo, vaikai sodinami taip, kad galėtų lengvai išeiti ir sugrįžti neįkyrėdami kaimynams.

Nuo vienos sėdimos vietos centro iki kito centro turi būti bent 60 cm, oficialaus priėmimo metu - 80 cm. Oficialiam banketui dengiamo stalo staltiesė nuo krašto turi kabėti maždaug 20 cm. Jei reikia apsaugoti stalą, po ja pakišamas koks nors paklotas. Jeigu stalas apskritas, staltiesės gali būti skirtingų spalvų, margo rašto, bet turi siekti grindis.

Tradicinė, ant stalo dedama servetėlė yra maždaug 55-75 cm² dydžio. Oficialiam banketui naudojami prabangūs sidabriniai ar paauksuoto sidabro stalo įrankiai. Ant kortelių svečių vardai ir pavardės rašomos didelėmis raidėmis, kad gerai matytųsi. Be to, vardą ir pavardę rekomenduojama užrašyti iš abiejų kortelės pusių, kad svečiams būtų lengviau susipažinti.

Iš anksto reiktų pasidomėti ar restorane yra pakankamai kabyklų drabužiams, vazų gėlėms ir papildomas stalelis dovanoms.

Sveikinimai ir kitos programos detales (pvz., muzikinius intarpus) būtina iš anksto suderinti su aptarnaujančiu personalu. Sveikinimai ir palinkėjimai turi trukti iki 5-10 minučių. Ilgesniems tostams tinkamiausias laikas – prieš desertą.

Kad patiekalai tikrai pavyktų, geriau rinktis tuos valgius, kuriuos virėjas išmano geriausiai. Taip pat reiktų pagalvoti ar jie derės vienas prie kito. Negalima pamiršti tų, kurie rūpinasi savo sveikata ir svoriu, yra vegetarai. Spalvingi valgiai yra patrauklesni. Ypač daug žaismingumo valgiams suteikia daržovės ir vaisiai.

Jeigu užsakytas dalinis renginio aptarnavimas, kad svečiams būtų įdomiau ir proga pasivaikščioti, reiktų padengti atskirus stalelius saldiems patiekalams ir alui.

Viską būtina planuoti: patiekalai ir gėrimai užsakomi prieš 2-3 savaites, tikslus svečių skaičius pranešamas prieš savaitę, patvirtinamas - prieš dieną ar dvi. Nors ir žinomas tikslus svečių skaičius, turi būti paruošta keletas papildomų vietų.

Jeigu pobūvis rengiamas ne visiems žinomoje vietoje, prie pakvietimo reiktų pridėti vietovės žemėlapį.

Būtina pagalvoti apie muziką, muzikantus, vakaro vedėjus.