Baltoji planarija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Dendrocoelum lacteum

Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Plokščiosios kirmėlės
(Wikispecies-logo.svg Platyhelminthes)
Klasė: Blakstienotosios kirmėlės
(Wikispecies-logo.svg Turbellaria)
Būrys: Seriata
(Wikispecies-logo.svg Seriata)
Šeima: Dendrocoelidae
(Wikispecies-logo.svg Dendrocoelidae)
Gentis: Dendrocoelum
(Wikispecies-logo.svg Dendrocoelum)
Rūšis: Baltoji planarija
(Wikispecies-logo.svg Dendrocoelum lacteum)

Baltoji planarija (lot. Dendrocoelum lacteum) – Blakstienotosių kirmėlių (Turbellaria) klasės neparazitinė plokščioji kirmėlė.

Gyvenamoji aplinka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyvena gėluose tvenkiniuose. Po šiekštais, akmenimis ir lapais galima aptikti pasislėpusių nedidelių 1-2 cm ilgio plokščių kirmėlių.

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvišalė simetrija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Planarijos kūnas ištįsęs ir iš viršaus suplotas. Užpakalinis kūno galas nusmailėjęs, o priekinis – paplatėjęs, ir abiejuose jo šonuose kyšo po trumpą ataugą – tai lytėjimo organai, čiuptuvai. Čia yra ir dvi juodos akys. Gerai įsižiūrėjus, matyti, kad planarijos dešinioji pusė atrodo kaip kairiosios atspindys veidrodyje. Tokia simetrija, priešingai spindulinei duobagyvių simetrijai, vadinama dvišale. Ji būdinga daugeliui daugialąsčių gyvūnų ir atsirado aktyviai jiems judant.

Odos – raumenų maišelis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Planarijos kūnas apaugęs blakstienėlėmis, kuriomis irdamasi planarija lengvai juda. Po odos danga yra keli raumenų sluoksniai. Jie glaudžiai suaugę su oda, sudarydami odos – raumenų maišelį. Raumenys padeda planarijai keisti kūno formą ir judėti.

Virškinimo organai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Planarijos burna yra kūno viduryje, pilvo pusėje. Ji jungiasi su rykle. Pro burną ryklė iškišama laukan, įsiskverbia į grobį ir iščiulpia jo turinį. Maistas virškinamas žarnyno atšakose, kurios aklinai užsibaigia. Nesuvirškintos maisto liekanos pašalinamos pro burną.

Kvėpavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Specialių kvėpavimo organų planarija neturi, o kvėpuoja visu kūno paviršiumi.

Šalinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visas kirmėlės kūnas išraizgytas daugybės plonų išsišakojusių kanalėlių. Į juos patenka nesuvirškintos atliekos, kurios pašalinamos pro šalinamąsias poras.

Nervų sistema[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Planarijos nervinės ląstelės neišsimėčiusios po visą kūną, kaip hidros, o sudaro du nervinius kamienus. Priekinėje dalyje nerviniai kamienai susijungia ir sudaro nervinį mazgą.

Dauginimasis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Priekinėje planarijos kūno dalyje yra du apvalainiai kūneliai – kiaušidės; taip pat yra daugybė puslelių – sėklidžių. Kiaušidėse išsivysto kiaušiniai, o sėklidėse – spermatozoidai. Vainasi, toje pačioje planarijoje susidaro ir moteriškosios, ir vyriškosios lytinės ląstelės. Planarija vadinama hermafroditu.