Bajė gobelenas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Bajė gobelenas − apie 70 m ilgio, 49,5 cm pločio gobelenas, nuaustas XI a. pabaigoje, kurio scenos vaizduoja normanų Anglijos užkariavimą. Saugomas Bajė miesto (Prancūzija) muziejuje.

Apie gobeleną[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Bajė gobeleną“ sudaro 8 lino audiniai, kurie tarpusavyje sujungti sudaro apie 70 m ilgio vientisą audinį. Audinio raštai sukurti 8 spalvų vilnos siūlų išsiuvinėjimais. Audinio scenose vaizduojami istoriniai normanų Anglijos nukariavimo įvykiai iki 1066 m. Heistingso mūšio, kuriame Normandijos hercogo Vilhelmo kariuomenė įveikė Anglijos karaliaus Haraldo Godvinsono pajėgas. Anglijos karalius žuvo.

„Bajė gobelene“ pavaizduotos apie 79 scenos pradedant Haraldo Godvinsono atsisveikinimu su karaliumi Eduardu apie 1063−1064 m. ir jo išplaukimu į Normandiją, baigiant anglų bėgimu iš Heistingso mūšio 1066 m. spalio 14 d. Tikėtina, kad audinys buvo dar ilgesnis. Virš scenų yra lotyniški užrašai, paaiškinantys įvykių seką. „Bajė gobeleną“ užsakė tikriausiai normanai, nes jame įvykiai vaizduojami iš normanų požiūrio pusės, tačiau stilistiniai bruožai rodo, kad jis sukurtas anglų. Tradiciškai teigta, kad audinį užsakė Vilhelmo žmona Matilda, tačiau mokslininkai tokią versiją atmetė. Labai tikėtina, kad jį užsakė Bajė vyskupas Odas, hercogo Vilhelmo pusbrolis, ir jis sukurtas Kenterberyje Kente (Odas buvo paskirtas Kento erlu 1067−1082 m.). Tikėtina, kad „Bajė gobelenas“ buvo pademonstruotas 1077 m. Bajė katedros dedikavimo proga.

Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose „Bajė gobelenas“ paminėtas 1476 m. buvęs Bajė katedros inventoriuje. Kitą kartą jis paminėtas tik 1724 m., kai dalis scenų buvo perpiešta eskizais. Pirmą kartą pilnas „Bajė gobeleno“ scenų vaizdas buvo publikuotas 1728−29 m. Monfokono leidinyje „Prancūzijos monarchijos monumentai“. Napoleono pageidavimu „Bajė gobelenas“ 1803−1804 m. buvo eksponuotas Paryžiuje ir po to perduotas Bajė miesto civilinei valdžiai. 2007 m. „Bajė gobelenas“ įtrauktas į UNESCO „Pasaulio atminties“ registrą.[1] Stilistiškai audinys priskiriamas ir romaniniam, ir anglosaksų menui.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]