Aviukas Šonas

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
ŽanrasAnimacinė vaikų komedija
Kūrėjas (-ai)Nick Park
IšplėtojoRichard Goleszowski
Alison Snowden
David Fine
Režisierius (-iai)Richard Goleszowski
Christopher Sadler
ĮgarsinoJohn Sparkes
Justin Fletcher
Kate Harbour
Richard Webber
Jo Allen
Dainos kompozitoriusMark Thomas
Atidarymo muzika„Life's a Treat“, atlieka Vic Reeves
Kompozitorius (-iai)Mark Thomas
Kilmės šalis Jungtinė Karalystė
Kalba (-os)anglų
Sezonų skaičius2
Serijų skaičius80
Gamyba
Vykdantysis prodiuseris (-iai)Miles Bullough
David Sproxton
Peter Lord
Nick Park
Peter Curtis
Prodiuseris (-iai)Julie Lockhart, Gareth Owen
Trukmė7 min.
Transliacija
Originalus kanalasCBBC
Vaizdo formatasPAL (576i) (2007)
HDTV (1080i) (2009–2010)
Garso formatasDolby Digital 5.1
Originalus laikotarpis2007 m. kovo 5 d. – dabar
Chronologija
Susijusios laidosA Close Shave
Timmy Time

Aviukas Šonas (angl. Shaun the Sheep) – britų sustabdyto kadro animacijos televizijos serialas vaikams, sukurtas „Aardman Animations ir HIT Entertainment“ studijos televizijos kanalų BBC ir WDR užsakymu. Pirmą kartą parodytas 2007 m. kovo mėn. Didžiojoje Britanijoje per CBBC kanalą. Visą serialą sudaro 2 sezonai, iš viso 80 serijų, šiuo metu serialo kūrimas sustabdytas. 2010 m. serialas buvo nominuotas „Emmy“ ir BAFTA apdovanojimams[1].

Trumpa apžvalga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Veiksmas vyksta fermoje, kur gyvena aviukas Šonas, jo bandos narės kitos avys, šuo aviganis Biceris ir kiti fermos gyvūnai. Pats fermeris – taip pat vienas iš pagrindinių personažų. Kiekvienoje serijoje Šonas susiduria su komplikuota situacija, kurią jis išsprendžia demonstruodamas visai žmogišką protą, sumanumą ir net elgesį.

Serialas tai farso ir nebyliosios komedijos mišinys „Aardman“ kompanijai būdingu animacijos stiliumi. Filmukuose visiškai nekalbama, netgi kai rodo bendraujant žmones. Tačiau, siekiant išreikšti personažų nuotaikas ir jausmus, gausiai naudojami įvairūs garsai, kaip antai kriuksėjimas, mekenimas ir ženklai.

Įžanginė daina[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įžanginę dainą „Gyvenimas tai malonumas“ (angl. Life's a Treat), skambančią kiekvienos serijos pradžioje, atliko britų komikas Vic Reeves. Ilgesnė versija buvo išleista kompaktiniame diske.

Pirmasis Šono pasirodymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmą kartą ekrane aviukas Šonas pasirodė animacinio filmo „Volisas ir Gromitas“ trečioje dalyje „Per plauką nuo pavojaus“ (1995 m.), kuri gavo Oskarą. Aviukas Šonas šiame filmuke buvo jauniausias avių bandos narys, kurią Volisas ir Gromitas stengėsi apsaugoti nuo pikto mechaninio šuns, norinčio visas avis paversti šunų maistu ir parduoti. Filmuke Šonas neparodo daug išmonės, ne taip kaip savo paties serijose. Dar kartą trumpai aviukas pasirodo kartu su Volisu ir Gromitu viename iš trumpų filmukų (pavadinimu „13-as pirkėjas“) iš internete platintos „Nuostabiųjų išradimų“ serijos.

Veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Richard Goleszowski Kanterburio „Anifest 2008“ su vienos iš bandos avių, Bitzerio, Timio ir Šono modeliukais.

Pagrindiniai veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Šonas – pagrindinis serijų veikėjas ir bandos lyderis. Gerai sutaria su aviganiu Biceriu.
 • Biceris – kantrusis fermerio aviganis, geras Šono draugas.
 • Širli – avis, kurią galima apibūdinti kaip „valgymo mašiną“. Labai stambi ir neretai kur nors užstringa.
 • Timis – Šono pusbrolis. Bandos jauniklis, neretai atsiduriantis dėmesio centre. Pagrindinis šalutinio serialo „Timio laikas“ veikėjas.
 • Timio mama – Šono teta, nuolat prižiūrinti mažąjį Timį.
 • Avių banda – viena didelė ir laiminga avių šeima. Neretai mėgsta žaisti ir dūkti kartu, tik vėliau Šonui ir Biceriui dažniausiai tenka slėpti tokios veiklos padarinius.
 • Fermeris – elektroninės šokių muzikos mėgėjas velsietis (įgarsino John Sparkes) išlaiko savo fermą padedamas aviganio Bicerio. Tai ganėtinai išsiblaškęs ir užmaršus asmuo, neretai kvailesnis už visą avių bandą. Jo pasimatymai su moterimis keliose serijose tapo pagrindinių pajuokų objektu.
 • Kiaulės – pagrindiniai priešininkai seriale, visada stengiasi pakenkti Šonui ir įstumti jį į bėdą. Jos bijo Bicerio.
 • Pidslis – katinas, nežymus veikėjas pirmame sezone ir vienas iš pagrindinių antrame. Stengiasi užkariauti fermerio dėmesį, pavydi Biceriui dėl fermerio palankumo jam ir nemėgsta avių.

Šalutiniai veikėjai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyvūnai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Gaidys – pasirodo kiekvieno epizodo įžangoje. Pasirodo dar poroje epizodų, viename jų pagrobiamas lapino.
 • Motušė Hen – trumpam palieka keturių kiaušinių dėtį, o grįžusi aptinka tik tuščius lukštus. Ji ima ieškoti pražuvėlių iškabindama visur ženklus „Dingę“. Pasirodo dviejuose epizoduose – „Kas yra tavo mama?“ ir „Šuns būdoje“.
 • Viščiukai – lengvai suerzinantys Šoną, nes visur jį sekioja. Po išsiritimo iš kiaušinių pirmą ką pamatė, buvo Šonas. Epizode „Kas tavo mama?“ Šonas bando įtikinti viščiukus, kad jų mama yra Motušė Hen. Epizodiškai pasirodo epizode „Fermerio dukterėčia“.
 • Antis – pirmose serijose patiria nemažai netiesioginės žalos dėl Šono veikos. Kartais matoma ančių porelė, antrame sezone įžangoje atsiranda porelė ančių, epizodiškai pasirodo tai vienoje, tai kitoje serijoje.
 • Ožys – nesustabdoma valgymo mašina. Piktas gyvūnas, galvojantis tik apie tai ką dar suėsti. Vienoje serijoje buvo pagrindinis problemų šaltinis, pasirodo dar vienoje kitoje serijoje tik epizodiškai.
 • Jautis – karingas, stiprus ir lengvai išprovokuojamas Šono su raudonos spalvos medžiagos skiaute. Vienoje serijoje buvo pagrindinis Šono priešininkas, epizodiškai pasirodo dar trijose serijose.
 • Paukščiai – epizodiškai pasirodo įvairiose serijose.
 • Lola – avis, vienos serijos „Porelė“ veikėja, Šono simpatija. Tampa bandos nare, kai vietoje jos išvežamas avies manekenas. Kitose serijose nepasirodo.
 • Bicerio simpatija – kalytė pasirodanti serijoje „Skraidanti lėkštutė“, kuria susižavi Biceris. Palieka fermą kartu su savo šeimininkais, kitose serijose nepasirodo.
 • Avių banda – kita avių banda pasirodanti serijoje „Lapinas apsimetėlis“, ji išoriškai šiek tiek skiriasi nuo Šono bandos, bet pritampa prie jos ir tampa jos dalimi.
 • Avinas – avinas, trumpai pasirodantis serijoje „Lapinas apsimetėlis“, kuriuo apsimeta Lapinas. Pagal bendrą istoriją liko su Šono banda, bet kituose epizoduose nepasirodo.

Žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Picos vežiotojas – jaunas vaikinas dirbantis picerijoje netoli fermos, mopedu išvežiojantis picas. Serijoje „Šeštadienio vakaras su Šonu“ pasirodo kaip laiškanešys.
 • Ūkininko dukterėčia – jauna padykusi mergaitė, kurios entuziastinga meilė gyvūnams sukelia nemažai bėdų Šonui ir Biceriui.
 • Sena moteris – aršaus charakterio trumparegė senutė epizodiškai pasirodanti keliose serijose.
 • Autobuso vairuotojas – pasirodo dviejuose serijose epizodiškai.
 • Ūkininko draugė – pirmą kartą pasirodo antro sezono serijose. Pasirodo keliose serijose, tik vienoje kiek ilgiau – „Romantiški pietūs“.

Yra ir daugiau žmonių serijose, bet jie pasirodo labai epizodiškai, kaip praeiviai, pirkėjai, vairuotojai ar darbininkai.

Ateiviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Ateivių šeima – pasirodo serijoje „Ateiviai“, susideda iš dviejų suaugusių ir dviejų vaikų. Jų manieros panašios į žmonių ir yra geranoriški. Jie žali ir turi vieną akį galvoje.
 • Vienišas ateivis – pasirodo serijoje „Užklydėlis“, savo išvaizda panašus į ateivių šeimą. Šonui paaiškina, kad kilęs ne iš Žemės, kai šis parodo jam Saulės sistemos piešinį. Turi prietaisą, kuris gali analizuoti gyvūno charakterį ir nurodyti ką jis labiausiai mėgsta. Taip pat gali tiesiog iš aplinkinio oro sintetinti daiktus.
 • Ateiviai mokslininkai – serijoje „Katinas pavogė tavo smegenis?“ sukeičia Šono ir Pidslio smegenis.

Serijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Sąrašas:Aviuko Šono serijos.

Visą serialą šiuo metu sudaro 80 serijų, po 40 dviejuose sezonuose. Pirmas sezonas pirmą kartą eteryje pasirodė BBC] kanele 2007 m. Pirmos 20 serijų demonstruotos kovo mėnesį, kitos 20 – rugsėjį. Antras sezonas startavo 2009 m. lapkritį ir pirmos 20 serijų parodytos lapkričio–gruodžio mėnesiais. 2010 m. po 10 serijų demonstruota gegužės ir gruodžio mėnesiais. Antro sezono serijose pasikeitė įžanginė dalis, šiek tiek pasikeitė ir veikėjų išvaizda – Biceris ir Pidslis jau vaizduoti su kailiu.

2012 m. specialiai olimpinėms žaidynėms, kurios vyko Londone buvo sukurti vienos minutės trukmės filmukai pavadinti „Avys čempionai“. 21 vieną seriją buvo galima išvysti olimpiados transliacijų metu per TV kanalus. Filmukai buvo rodomi ir Lietuvoje, LTV kanalo.

Visas serijų sąrašas originalo kalba:

1 – Off the Baa!
2 – Bathtime
3 – Shape Up With Shaun
4 – Timmy In A Tizzy
5 – Scrumping
6 – Still Life
7 – Mower Mouth
8 – Take Away
9 – The Bull
10 – Saturday Night Shaun
11 – The Kite
12 – Little Sheep of Horrors
13 – Buzz off Bees
14 – Fleeced
15 – Shaun Shoots the Sheep
16 – Big Top Timmy
17 – Fetching
18 – Mountains out of Molehills
19 – Who’s the Mummy?
20 – Things that go Bump

21 – Troublesome Tractor
22 – Hiccups
23 – Bitzer Puts His Foot In It
24 – Heavy metal Shaun
25 – Sheep on the Loose
26 – Washday
27 – Tooth Fairy
28 – Camping Chaos
29 – Save The Tree
30 – Shaun the Farmer
31 – Sheepwalking
32 – The Farmer’s Niece
33 – Stick with Me
34 – If You Can’t Stand the Heat
35 – Tidy Up
36 – The Visitor
37 – Helping Hound
38 – Snore-Worn Shaun
39 – Abracadabra
40 – Shaun Encounters

41 – Double Trouble
42 – Draw the Line
43 – Sheepless Nights
44 – Spring Lamb
45 – Strictly No Dancing
46 – Who’s the Caddy?
47 – Hair Today, Gone Tomorrow
48 – Bagpipe Buddy
49 – Supersize Timmy
50 – Lock Out
51 – Cheetah Cheater
52 – Ewe’ve Been Framed
53 – Bitzer’s New Hat
54 – Hide and Squeak
55 – Frantic Romantic
56 – Everything Must Go
57 – Party Animals
58 – Cat Got Your Brain?
59 – Two’s Company
60 – In The Doghouse

61 – The Boat
62 – What’s Up, Dog?
63 – Cock-a-Doodle Shaun
64 – Bitzer’s Basic Training
65 – Chip Off The Old Block
66 – Pig Trouble
67 – Bitzer From The Black Lagoon
68 – Zebra Ducks Of The Serengeti
69 – Whistleblower
70 – The Big Chase
71 – The Magpie
72 – Operation Pidsley
73 – Pig Swill Fly
74 – Shirley Whirley
75 – Foxy Laddie
76 – Shaun Goes Potty
77 – An Ill Wind
78 – Fireside Favourite
79 – Snowed In
80 – We Wish Ewe A Merry Christmas

Adaptacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2009 m. kovo 9 d. „Stoke-on-Trent’s Regent“ teatre įvyko spektaklio „Didysis Šono šou“ premjera[1].

Aardman Adaptations ir HiT Entertainment“ planuoja statyti filmą, kuris pasirodys 2013/2014 m.[2]

2008 m. rudenį žaidimų gamintojas „Art Co., Ltd“ išleido žaidimą „Shaun the Sheep“ skirtą išskirtinai „Nintendo DS[3]. Kitas žaidimas pavadinimu „Shaun the Sheep: Off His Head“ buvo išleistas 2009 m. tik Europoje.

Oficialiame serialo puslapyje taip pat yra keli flash technologija paremti žaidimai, tarp jų ir „Home Sheep Home“[4].

2009 m. „Aardman Adaptations ir HiT Entertainment“ išleido animacinį serialą „Timio laikas“ (angl. Timmy Time), kurio pagrindinis veikėjas mažasis Timis[5].

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.