Avelis Levitanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Avelis Levitanas
rus. А́вель Ильи́ч Левита́н
Левитан, Авель Ильич.jpg
Gimė 1859 m.
Kybartai, Rusijos imperija
Mirė 1933 m. (~74 metai)
Krymas, Tarybų Sąjunga
Veikla Dailininkas, tapytojas
Alma mater Maskvos tapybos, skulptūros ir architektūros mokykla

Avelis Levitanas (rus. А́вель (Адо́льф) Ильи́ч Левита́н, Авель-Лейб Левитан) (1859 m. Kybartuose, Rusijos imperijoje - 1933 m. Kryme, Tarybų Sąjunga) – lietuvių ir rusų dailininkas, vyresnysis Isako Levitano brolis.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė 1859 m. Kybartuose, išsilavinusių, tačiau neturtingų žydų šeimoje. Tėvas dėstė prancūzų ir vokiečių kalbas Kaune, o vėliau dirbo vertėju statant geležinkelio tiltą Kybartuose. Apie 1870 m. šeima persikėlė gyventi į Maskvą. 1871 m. įstojo į Maskvos tapybos, skulptūros ir architektūros mokyklą. Studijavo pas žymius to meto dailininkus Vasilijų Perovą, Aleksejų Savrasovą, Vasilijų Polenovą.

1875 m. mirus motinai ir sergant tėvui, dailės mokykla, kaip daug pasiekusius mokinius (Avelį ir Isaką), rėmė finansiškai, o 1876 m. nebereikalavo pinigų už mokslą dėl prastos materialinės šeimos padėties. 1877 m. mirė tėvas. Mokykla toliau rėmė brolius dailininkus. 1878 m. mažuoju sidabro medaliu baigė mokslus.

Levitanas daug kūrinių nutapė su akvarele, tapė portretus, peizažus. 1882-1886 m. dirbo kelių didžiausių Rusijos imperijos žurnalų iliustratoriumi. 1902 m. sukūrė ir pastatė paminklą ant savo brolio Isako kapo. Mirė 1933 m. Kryme. Dalis dailininko darbų eksponuojama Tretjakovo galerijoje.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]