Australijos ekonomika

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
BNP (raudona) ir infliacijos (mėlyna) kaita
Super Pit kasykla

Australijos ekonomika – vakarietiško tipo, mišraus pobūdžio, klestinti ekonomika. Australijos BVP, tenkantis vienam gyventojui, yra šiek tiek didesnis, nei Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ar Vokietijos.

Ekonomikoje vyrauja paslaugų sektorius, kuriame sukuriama 68 proc. šalies BVP, tačiau išlieka labai svarbūs kalnakasybos ir žemės ūkio sektoriai (kartu paėmus sudaro 8 proc. BVP) ir sudaro net 68 proc. Australijos eksporto. Australija yra viena svarbiausių žemės ūkio produktų eksportuotojų pasaulyje.

Iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos gyvulininkystė (vilnos auginimas) buvo svarbiausia ūkio šaka. Pagal vilnos produkciją Australija užėmė pirmąją vietą pasaulyje. Su žemės ūkiu buvo susijusi ir visa Australijos pramonė - konservų gamyba, malūnai, cukraus fabrikai, vilnų plovyklos, tekstilės įmonės, odų, batų, muilo ir žvakių pramonė. Nuo šaldymo įrenginių išradimo Australija eksportuoja ir mėsos produktus. Pagrindiniai prieškariniai Australijos prekybos partneriai buvo Didžioji Britanija, JAV, Prancūzija, Japonija, Vokietija. Pokaryje prekyba ėmė vis labiau orientuotis į Ramiojo vandenyno regioną, ypač JAV.

Gamtiniai ištekliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš gamtinių išteklių Australija visų pirma išgarsėjo savo auksu, kurio rasta 1814 m., tačiau jau nuo 1905 m. aukso gavyba ėmė mažėti. 1855 m. aukso išgauta už 13 mln. svarų sterlingų, 1865 m. - už 8 mln., 1875 m. - už 7 mln., 1885 m. - už 5 mln., 1895 m. - už 8 mln., 1905 m. - už 16 mln. Po to naujų aukso klodų nerasta, o senieji išsisėmė ir aukso gavyba sumažėjo: 1915 m. aukso išgauta už 12 mln. svarų sterlingų, o 1925 m. - už 3 mln. XX a. pradžioje Australijos auksas sudarė didelę pasaulinės aukso gavybos rinkos dalį - 1903 m. čia buvo išgaunama 27 procentų pasaulyje iškasamo aukso, tačiau ta dalis 1925 m. sumažėjo iki 4,5 procentų.

Šiuo metu pagrindiniai eksploatuojami gamtiniai ištekliai yra anglis, geležies rūda ir urano rūda.

Susisiekimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Australija turi gerai išvystytą susisiekimo infrastruktūrą.

Pirmieji keliai ir geležinkeliai pradėti tiesti XIX a. antroje pusėje. 1917 m. pabaigtas pirmasis Transaustralijos geležinkelis nuo Port Augusta iki Perto.

2019 m. nutiestas pirmasis Sidnėjaus metro.