Pereiti prie turinio

Būgnelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Ausies būgnelis)
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Tai straipsnis apie žmogaus klausos organą. Apie ežerą Tauragės rajone skaitykite straipsnyje Būgnelis (ežeras)
Vidurinė ausis: a. būgnelis, b. plaktukas, c. priekalas, d. kilpa, e. būgninė ertmė

Būgnelis (lot. membrana tympani) – vidurinės ausies apie 0,1 mm storio piltuvėlio formos skaidulinio audinio plokštelė, sustiprinanti garso bangas ir skirianti išorinę ausį nuo vidurinės ausies.

Būgnelis sudarytas iš trijų sluoksnių: išorinio odos, vidurinio skaidulinio ir vidinio gleivinės. Ploną būgnelio odą sudaro keratinizuots plokščiasis daugiasluoksnis epitelis, be dermos spenelių ir plaukų. Skaidulinio sluoksnio išorėje yra nuo plaktuko rankenos spinduliškai išsiskleidusios skaidulos, o giliau esančios žiedinės skaidulos yra gausios periferijoje, bet retos ir išsibarsčiusios membranos centre. Būgnelio gleivinę sudaro vienasluoksnis plokščiasis epitelis.

Būgnelio išorės aprašymas

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Ausies būgnelis:A: Įtemptoji būgnelio dalis (pars tensa) B: Kremzlinis jungiamojo audinio žiedas (anulus fibrocartilagineus) C: Būgnelio bamba (umbo membranae tympanicea) D: plaktuko iškyšulys (prominentia mallearis) E: Plaktuko ruoželis (stria mallearis) F: Būgnelio palaidoji dalis (pars flaccida) G: Priekalas (incus)

Ausies būgnelis skiria būgninę ertmę nuo išorinės klausomosios landos. Jis yra plonas ir pusiau permatomas, beveik ovalus ir pasviręs. Ilgiausias skersmuo yra 9–10mm, o trumpiausias – 8–9mm. Storis yra apie 0,1 mm. Didžiąją dalį jo perimetro sudaro sustorėjąs kremzlinis jungiamojo audinio žiedas (anulus fibrocartilagineus), kuris prisitvirtina prie landos būgninės įlankos (incisura tympanica). Rausvai geltonas dryželis, plaktuko ruoželis (stria mallearis), nusitęsia per būgnelio vidurį nuo centro įstrižai į viršų ir į priekį, žymėdamas plaktuko rankeną, kuri iš vidaus yra priaugusi prie būgnelio. Viršutinėje šio ruoželio dalyje esantis mažas, baltas, apvalus išsikišimas - plaktuko iškyšulys (prominentia mallearis), žymi plaktuko šoninės ataugos vietą. Centre būgnelis yra įlinkęs dėl plaktuko rankenos ir sudaro būgnelio bambą (umbo membranae tympanicea). Į priekį ir atgal nuo plaktuko iškyšulio nusitęsiančios priekinė ir užpakalinė plaktuko raukšlės (plica mellearis anterior et posterior), atskiria tarp jų esančią būgnelio palaidąją dalį (pars flaccida), nuo apačioje esančios įtemptosios dalies (pars tensa).

  • R. Stropus, V. Vaičekauskas, J. Tutkuvienė, N. Paužienė, D.H. Pauža, A. Dabužinskienė, V. Gedrimas, V. Aželis, G. H. Schumacher, „Žmogaus anatomija 2“, „KMU leidykla“, Kaunas, 2007 m., (382 psl.) ISBN 978-9955-15-099-2