Atostogos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Atostogos – poilsio laikotarpis. Darbo teisėje – poilsio laiko rūšis, kai darbuotojas (valstybės tarnautojas, laisvosios profesijos atstovas ir kt.) laikinai palieka savo darbo vietą, teisiškai būdamas laisvas nuo darbo, nors įprastinėmis darbo dienomis ir savaitėmis turėtų vykdyti darbo funkcijas.

Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje atostogos yra kasmetinės ir tikslinės (LR darbo kodeksas, 164 str. „Atostogų rūšys“) [1].

Kasmetinės atostogos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kasmetinės atostogos – kalendorinėmis dienomis skaičiuojamas laikotarpis, suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti, paliekant darbo vietą (pareigas) ir mokant vidutinį darbo užmokestį (165 str. 1 d.). Švenčių dienos į atostogų trukmę neįskaitomos. Kasmetinės atostogos yra minimaliosios, pailgintos ir papildomos.

Tikslinės atostogos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikslinės atostogos yra (LR DK 178 str.):

Vokietija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vokietijoje apmokamos kasmetinės atostogos žinomos dar nuo Vokietijos imperijos laikų[2]. Žodis „Atostogos“ (vok. Urlaub) kilęs iš senosios vokiečių aukštaičių (ir vokiečių vidurio aukštaičių) tarmės alt- žodžio „(at)leisti“ [ką nors (daryti)] („erlauben“). Vėlyvaisiais Viduramžiais riteriai prašydavo savo senjoro, leno valdovo (Lehnsherr) „leidimo“ (urloup), traukti į mūšį.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]