Artimųjų Rytų kvėpavimo takų sindromas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Koronaviruso (MERS-CoV) trimatis vaizdas – savo forma ir pavadinimu jis primena saulės vainiką (corona)

Artimųjų Rytų kvėpavimo takų sindromas (angl. Middle East Respiratory Syndrome, MERS) – uždegiminė kvėpavimo takų liga, kurią sukelia naujo tipo virusas, priklausantis betacoronavirus genčiai, vadinamas Artimųjų Rytų kvėpavimo takų sindromo koronavirusu (MERS-CoV). Sindromas gali pasireikšti nuo lengvų kvėpavimo sutrikimų iki sunkių plaučių uždegimo formų.

Simptomai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Virusui būdingi panašūs į gripą simptomai, keliantys pavojų gyvybei. Anot Pasaulinės sveikatos organizacijos, kol kas mažai tikėtina, kad židiniai atskirose šalyse virstų epidemija, tačiau jeigu virusas mutuotų, galima situacija, analogiška anksčiau pasaulyje išplitusiam SARS virusui.

Epidemiologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

MERS protrūkis Pietų Korėjoje:

██ mirtys

██ infekuotieji

██ karantine

Pirmieji užsikrėtimo naujuoju virusu atvejai užfiksuoti 2012 m. Saudo Arabijoje. 2015 m.vasarą apsikrėtusiųjų šiuo virusu asmenys buvo užfiksuoti 23 šalyse, įskaitant Saudo Arabiją, Jemeną, Jungtinius Arabų Emyratus, Prancūziją, Vokietiją, Italiją, Graikiją, Tunisą, Egiptą, Malaiziją ir Pietų Korėją. 2015 m. birželio 1 d. buvo užregistruoti 1154 patvirtinti ligos atvejai ir ne mažiau 431 mirtimi pasibaigę atvejai, siejami su šiuo virusu.

Vienas paskutinių viruso protrūkių – Pietų Korėjoje, kur 2015 m. birželio mėn. MERS infekcijos aukų skaičius padidėjo iki 6, o bendras infekuotų asmenų skaičius šoktelėjo iki 87. 17 iš 23 naujų užsikrėtusiųjų buvo iš tos pačios greitosios pagalbos stoties Seule, kur buvo užregistruotas pirmasis koronavirusu užsikrėtęs asmuo Pietų Korėjoje. Daugiau nei 2,3 tūkst. žmonių laikomi karantino sąlygomis, įskaitant ir visą kaimą šalies pietvakariuose, kur atvažiavo vienas iš su ligoniais kontaktavusių asmenų. Šalyje yra uždaryta daugiau nei tūkstantis mokyklų.

Mokslininkai kol kas negali tiksliai paaiškinti, kaip būtent yra perduodamas MERS koronavirusas. Kolkas nuo viruso nėra sukurta nei vakcina, nei specifinė antivirusinė terapija. Gydytojai rekomenduoja plautis muilu rankas ne mažiau 20 sekundžių, vengti tiesioginio kontakto su potencialiai užsikrėtusiu asmeniu, dezinfekuoti dažnai naudojamus bendro naudojimo daiktus (pavyzdžiui, durų rankenos ir kt.).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka