Anti-trys ir Anti-penki kampanijos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Anti-trys ir Anti-penki kampanijos (kin. 三反五反, Sān fǎn-Wǔ fǎn) buvo 1951 ir 1952 metais Mao Dzeduno inicijuoti veiksmai, kuriais siekta iš Kinijos Liaudies Respublikos pašalinti korupciją ir valstybės priešus. Kampanija Anti-trys buvo nukreipta prieš Komunistų partijos narius ir biurokratus, o Anti-penki - prieš verslininkus, stambesnius žemvaldžius.

Anti-trys kampanija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anti-trys kampanija buvo pradėta Mandžiūrijoje 1951 m. pabaigoje, o vėliau išplito po visą šalį. Ja siekta tarp Komunistų partijos narių, biurokratų ir gamyklų vadovų pašalinti tris ydas: korupciją (kin. 反对贪污), švaistūniškumą (kin. 反对浪费) ir biurokratizmą (kin. 反对官僚主义).

Anti-penki kampanija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Anti-penki kampanija buvo pradėta 1952 m. sausio mėnesį ir nukreipta prieš buržuaziją. Penkios ydos, kurios tapo kampanijos taikiniu, buvo: kyšininkavimas (kin. 反对行贿), valstybinės nuosavybės vogimas (kin. 反对盗骗国家财产), mokesčių vengimas (kin. 反对偷税漏税), valstybinių kontraktų nesilaikymas (kin. 反对偷工减料) ir valstybės ekonominės informacijos vogimas (kin. 反对盗窃国家经济情报). Kampanija apėmė visą šalį. Buvo tiriama įmonių veikla, ieškant mokesčių slėpimo; tikrinamas darbuotojams mokamų atlyginimų dydis; žmonės skatinami siųsti skundus ir pranešti apie verslininkų nusižengimus.

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Jonathan D. Spence. The search for modern China. Norton, 1991. 536-540 psl.