Antanas Milončius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Antanas Milončius (1914 m. rugsėjo 14 d. Navinykuose, tuometinėje Suvalkų gubernijoje, Seivų valsčiuje1998 m. sausio 20 d. Punsko valsčiaus Navinykuose, Lenkija) – ūkininkas ir savamokslis menininkas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimė ir visą gyvenimą praleido gimtajame kaime. Prie jo namų Lietuvos kariai buvo pasistatė pabūklus, kai 1919 metais gynė kraštą nuo besiveržiančios Lenkijos kariuomenės. Mažamečiam berniukui tai paliko gilų įspūdį, kurį jis išsaugojo visą gyvenimą.

1966 m. Milončius pagal pasiskolinto tarpukario žurnalo „Karys“ nuotraukas išliejo betoninį paminklą, skirtą šio krašto savanorių, kritusių už Lietuvos laisvę, atminimui. Siekdamas nuslėpti savo sumanymą, jo viršūnėje pritvirtino metalinį kryžių. Vos tik sužinojusi apie Antano sumanymą, lenkų valdžia jį suėmė ir įkalino. Buvo reikalaujama paminklą nestatyti, bet savamokslis menininkas liko nepalenkiamas ir panašus į pakelės kryžių obeliskas gimtajame Navinykų kaime iškilo.

Antanas Milončius mirė vienišas, nes šeimos sukūręs nebuvo. 2008 metais privačių asmenų iniciatyva paminklas buvo restauruotas.

Įvertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1986 metais Lietuvos Šaulių sąjungos išeivijoje valdyba apdovanojo Antaną Milončių Šaulių žvaigždės medaliu.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]