Pereiti prie turinio

Annals of Improbable Research

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Annals of Improbable Research, AIR ('Keistų tyrimų analai') – dvimėnesinis žurnalas, skirtas humorui moksle, imituojantis tipišką akademinį mokslo žurnalą. AIR skelbiamas nuo 1995 m., 6 kartus per metus. Jame paprastai skelbiamas bent vienas straipsnis apie mokslinį tyrimą keista ar nelaukta tema. Daugelis straipsnių būna apie realius ir pramanytus absurdiškus eksperimentus, kaip, pvz., obuolių ir apelsinų lyginimas naudojant infraraudonąją spektroskopiją. Taip pat skelbiamos tokios rubrikos kaip mokslinių institutų kavinių reitingai, išgalvoti skelbimai ir reklamos, keisti laiškai.

Retkarčiais AIR straipsniai yra realūs, pagrįsti tikrais faktais ir nušviečiantys realius reiškinius. Pvz., 2003 m. tyrėjas ir dokumentinių filmų prodiuseris Nick T. Spark AIR paskelbė keturių dalių straipsnį apie Merfio dėsnį, jo atsiradimo aplinkybes ir istoriją „Why Everything You know About Murphy’s Law is Wrong“ ('Kodėl viskas, ką žinote apie Merfio dėsnį, yra netiesa').[1] Perrašytas ir išplėstas šis straipsnis virto 2006 m. birželį išleista knyga „A History of Murphy’s Law“ ('Merfio dėsnio istorija').

Žurnalas AIR suteikia kasmetinę mokslo Ig Nobelio premiją, skiriamą už dešimt pasiekimų, kurie „pradžioje priverčia juoktis, o po to – susimąstyti“.

AIR nėra pirmasis mokslinių parodijų žurnalas. 1955 m. buvo įkurtas „Journal of Irreproducible Results“ ('Nepakartojamų rezultatų žurnalas'), kurio įkūrėjai buvo Alex Kohn ir Harry Lipkin. Daugelis jo redaktorių 1994 m., įskaitant redaktorių Marc Abrahams, išėjo, kai žurnalą nupirko leidėjas George Scherr. Scherr buvo ėmęs bylinėtis su AIR, kaltindamas, kad AIR labai panašus į Journal of Irreproducible Results, kad AIR pavogė pavadinimą „Ig Nobel Prize“, bet visa tai pralaimėjo.

Žinomesni straipsniai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]