Ankhas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ankhas
Terminas hieroglifais
anḫ
Anch
S34

Ankhas (egip. anḫ), dar vadinamas kilpiniu kryžiumi, Nilo raktu, ąsotuoju kryžiumi – egiptiečių mitologijos simbolis, reiškiantis gyvenimą, dvasinę gyvasties jėgą, gyvenimą po mirties. Plačiai buvo naudojamas egiptiečių mene. Dievų ir faraonų atributas, vaizduojamas tiek nešiojamas ant kaklo (kaip amuletas), tiek rankoje.

Nem ankh – panašus į ankh simbolis, kuris reiškia amžiną gyvenimą. Mene, laidojimo ceremonijose egiptiečių dievybės vaizduojamos pasikabinusios ankh kaip raktą, per kilpą viršuje. Todėl buvo manoma, kad ankh atidaro mirties vartus į nemirtingumą.

Šis simbolis taip pat buvo laikomas galingu teisybės simboliu ir Nilo raktu, kuris simbolizuoja Izidės ir Ozyrio sąjungą. Buvo manoma, kad mistinė jų sąjunga inicijuoja kasmetinį Nilo potvynį, kuris buvo būtina Egipto išgyvenimo sąlyga.

Ankhą perėmė Aleksandrijos krikščionys[1]. Dabar šis kryžius neretai nešiojamas estetiniais tikslais arba kaip magiškas simbolis, amuletas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Ankhas. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. I (A-Ar). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2001. 543 psl.