Anabasis Alexandri

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Alexandri anabasis, 1575

Anabasis Alexandri (gr. Ἀλεξάνδρου ἀνάβασις, Alexándrou anábasis 'Aleksandro žygis') – romėnų istoriko Ariano veikalas apie Aleksandrą Didįjį, vienas svarbiausių istorinių šaltinių apie šį istorinį veikėją.

Graikiškas terminas anabasis reiškia 'ekspedicija ar žygis nuo kranto į žemyno gilumą'. Šio žodžio antonimas yra katabasis 'žygis iš žemyno ar salos gilumos link pakrantės'. Veikalo pavadinimas į anglų kalbą tradiciškai verčiamas kaip angl. The Campaigns of Alexander 'Aleksandro kampanijos'.

Šis veikalas apie Aleksandrą yra vienas iš kelių visiškai išlikusių darbų, kuriuose aprašytas Aleksandro užkariaujamasis žygis. Arianas rėmėsi šaltiniais, kurie iki šių dienų neišliko, pvz., veikalais, kuriuos buvo parašę Aleksandro amžininkai Kalistenas (Callisthenes; Aleksandro mokytojo Aristotelio sūnėnas), Onesikritas (Onesicritus), Nearchas (Nearchus) ir Aristobulas (Aristobulus) bei kiek vėliau gyvenę autoriai kaip kad Kleitarchas (Cleitarchus). Svarbiausia, kad Arianas rėmėsi Aleksandro biografija, kurią parašė Ptolemėjas, vienas pagrindinių Aleksandro karvedžių.

Šis veikalas yra daugiausia karo istorijos veikalas, jame labai mažai rašoma apie Aleksandro asmeninį gyvenimą, jo vaidmenį Graikijos politikoje, priežastis, dėl ko pradėta kampanija prieš Persiją.