Onesikritas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Onesikritas (sen. gr. Ὀνησίκριτος; g. ~360 m. pr. m. e. – m. ~290 m. pr. m. e.) – IV-III a. pr. m. e. senovės Graikijos keliautojas, dalyvavęs Aleksandro Makedoniečio žygyje į Indiją. Apie savo kelionę parašė atsiminimus, kuriuose save vadino Aleksandro laivyno vadu, nors iš tiesų buvo laivo vairininkas.

Onesikritas buvo kilęs iš Astipalajos salos (Dodekanesas). Buvo Diogeno Sinopiečio mokinys. Pasakojama, kad Onesikritas atvyko į Atėnus, kad nuvestų savo sūnus mokytis pas Diogeną, tačiau ir pats labai susidomėjo jo filosofija ir tapo mokiniu. Kokiomis aplinkybėmis jis tapo Aleksandro žygio nariu nėra žinoma, tik minima, kad Aleksandras nusiuntęs Onesikritą dalyvauti pokalbyje su indų „gymnosofistais“ (jogais). Jo dėka brahmanas Dandamis susitiko su karaliumi Aleksandru. Vėliau Onesikritas vedė karaliaus laivą Indo upe ir Persijos įlanka. Atvykęs į Sūzus, Aleksandras Makedonietis apdovanojo Onesikritą ir Nearchą aukso karūnomis.

Onesikritas parašė veikalą apie Aleksandrą Kaip Aleksandras buvo išmokytas (Πῶς Ἀλέξανδρος Ἤχθη). Jame aprašomi įvairūs epizodai iš žygio į Indiją. Nors Onesikritas pats buvo įvykių liudininkas, tačiau apraše gausu pasakų, fantastinių, pagražintų istorijų. Dėl to autorius susilaukė daug kritikos iš Strabono, bendražygių. Nepaisant to, Oneskirito darbas turi daug svarbios informacijos apie Senovės Indiją. Manoma, kad jame pirmą kartą (Taprobano vardu) minima Šri Lanka. Pats veikalas nėra išlikęs, bet jį aprašė Diogenas Laertijus.