Ampyro siluetas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
1811 m. ampyro stiliaus drabužis šokiui

Ampyro siluetas (angl. Empire silhouette) – siluetas, susidarantis vilkint suknelę su pakelta talija išsyk po krūtine ar šiek tiek žemiau ir laisvą žemiau talijos. Šio stiliaus suknelės palankios moterims su kriaušės tipo figūra, nes maskuoja iškilų pilvą, paryškina biustą. Suknelės forma pailgina regimą kūno aukštį.
Žodis ampyras kilęs iš pranc. empire 'imperija' ir rodo, kad stilius suklestėjo Prancūzijos imperijos laikais.

Pirmieji tokio silueto pavyzdžiai žinomi iš antikos meno, kur vaizduotos to meto moterys, dėvinčios stačiakampio audeklo tunikas peplus ar labiau įprastus chitonus, sujuostus po krūtine. Tokie drabužiai kiek palaikydavo krūtinę ir buvo vėsūs ir patogūs drabužiai šilto klimato kraštams.

Paskutinius kelis XVIII a. metus šis stilius atėjo į madą Vakarų ir Centrinėje Europoje bei kultūriškai susijusiose šalyse. Šį siluetą D.Britanijoje išgarsino Ema Hamilton, kuri kūrė tokios išvaizdos drabužius, kad jie tiktų jos pozų vaidinimams, kuriuose imituodavo klasikinę antiką ir kurie buvo to meto Europos sensacija.[1] Paskutinius kelis XVIII a. metus Paryžiuje neoklasicistiniai stiliai buvo perkeliami į to meto madą. Paryžiuje tą stilių kartais vadino „à la grecque“, kadangi primindavo vaizdus ant senovės Graikijos indų.

Ampyro (1800 m.) ir viktoriškojo stiliaus (1830 m.) moteriškų drabužių slėgio zonos.

Ampyro siluetas paveikė 1795-1820 m. drabužių madas - padarė juos mažiau varžančiais ir griozdiškais, negu anksčiau ar vėliau populiarūs aukštosios mados stilių drabužiai. 1750-1795 m. buvo būdingi moteriški drabužiai su krinolinais ir standžia cilindriška dalimi virš krinolino.

Stilius vystėsi Napoleono laikais iki maždaug 1825 m., o po to ėmė įsigalėti smėlio laikrodžio formos viktoriški stiliai. Stiliui buvo būdingi balti drabužiai, kurie pabrėždavo aukštą socialinę padėtį (ypač ankstyvąjį laikotarpį), nes tuo metu tik pakankamai turtingi žmonės galėjo dėvėti šviesius, lengvai susitepančius drabužius.

To paties meto Anglijos moterų aprangos stilius, dažnai vadinamas „Anglijos regentystės“ (vok. English Regency) stiliumi, vystėsi ta pačia talijos kėlimo kryptimi kaip ir Prancūzijoje, nors abi šalys tada kariavo.

Ampyro stilius atgijo XX a. 7-tą dešimtmetį.

Pavadinimas Ampyro siluetas atsirado XX a. pradžioje Britanijoje. Anglų kalboje žodis Empire tariamas su pseudoprancūzišku akcentu[2], todėl lietuvių kalboje tai virto žodžiu ampyras.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Charles McGrath, Pretty Words, Jane; Would That You Were Too, New York Times, April 1, 2007.
  2. http://fashion.about.com/cs/glossary/g/empire.htm[neveikianti nuoroda]


Commons-logo.svg