Amerikinė genipa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Genipa americana

Amerikinė genipa (Genipa americana)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Poklasis: Notreliažiedžiai
( Lamiidae)
Šeima: Raudiniai
( Rubiaceae)
Gentis: Genipa
( Genipa)
Rūšis: Amerikinė genipa
( Genipa americana)

Amerikinė genipa (Genipa americana) – raudinių (Rubiaceae) šeimos medžių rūšis, auganti Amerikos selvoje (nuo Meksikos šiaurėje iki Peru ir Paragvajaus pietuose, taip pat Karibuose)[1].

Tai nedidelis medis, paprastai užaugantis iki 15 m aukščio, retais atvejais iki 25 m. Kamienas cilindriškas, tiesus, 60 cm skersmens, su 1 m ilgio atramomis. Lapai lancelotiški, 20-35 cm ilgio ir 10-19 cm pločio, tamsiai žali. Žiedai balti, geltoni ar raudoni, su 5 vaniklapiais, kurių ilgis 5-6 cm, o plotis 1,2 cm. Vaisius – valgoma uoga, su stora žieve; 4-8 cm ilgio ir 4-6 cm pločio, pailga, kaštoninės spalvos. Viduje yra 40-80 baltos spalvos pailgų sėklų. Amerikinės genipos lapais minta Aellopos fadus drugiai.

Auga aliuviniuose dirvožemiuose, užliejamuose ruožuose. Auga greitai (subręsta per 3 metus)[2].

Amerikinės genipos vaisiai valgomi, iš jų spaudžiamos sultys, daromi marmeladai, gėrimai, ledai, cukraus milteliai. Naudojama iš organizmo varant parazitinę kiauštakių šamažuvę. Vaisių sultys taip pat naudojamos prausimuisi, kūno dažymui, kaip repilentas nuo vabzdžių. Mediena tvirta, lanksti, lengvai apdirbama.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]