Alsmerio gėlių aukcionas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Gėlių saugykla


Alsmerio gėlių aukcionas yra pasaulinė gėlių ir kitų augalų birža ir prekyvietė, didžiulis verslo kompleksas, užimantis 150 ha plotą. Aukcione perkamos ir parduodamos gėlės, sudaromi sandoriai, gėlės rūšiuojamos, tikrinamos ir rengiamos transportuoti visomis įmanomomis transporto rūšimis visomis pasaulio kryptimis. Niekur kitur pasaulyje neparduodama tiek daug gėlių ir augalų vienoje vietoje kaip šiame aukcione. Dėl milijardinių apyvartų Alsmerio gėlių aukcionas yra vienas iš kertinių šalies ekonomikos akmenų.

Kiekvieną dieną 5 aukciono salėse pasiūloma ir parduodama per 19 mln. skintų gėlių ir 2 mln. kitų augalų. Aukcione pardavimui nuolat siūloma mažiausiai 12 000 gėlių ir kitų augalų rūšių. Daugiausiai Alsmerio gėlių aukcione parduodama rožių ir tulpių. Vidutinės pardavimų apimtys per 1 dieną siekia 1 740 mln. vienetų rožių ir 600 mln. vienetų tulpių.

Iš visų kiekvieną dieną aukcione parduodamų gėlių ir kitų augalų apie 85 % eksportuojama tą pačią dieną. Dauguma jų keliauja 1,500 km spinduliu – į Vokietiją, Angliją, Italiją, Ispaniją, Rusiją ar Rytų Europą. Beveik 10 % gėlių iškeliauja į Jungtines Valstijas. Užsienietiškos gėlės ir augalai taip pat tiekiami Alsmerio aukcionui. Pagrindinės šalys tiekėjos yra Izraelis, Kenija, Uganda, taip pat kai kurios Europos šalys – Prancūzija ir Danija. Pardavėjai ir transportuotojai garantuoja, kad visos siuntos iš Alsmerio bet kuriuos pasaulio kampelius pasieks maždaug per 24 valandas.

Ištakos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugiau informacijos galite rasti straipsnyje Tulpių manija.

Tulpėmis, natūraliai augusiomis Vidurinėje Azijoje, XVI-XVII a. susidomėjo Amsterdamo pirkliai. Olandijoje tulpių paklausa tuomet buvusi tokia didžiulė, kad vieną jų svogūnėlį keisdavo į karietą, pakinkytą dviem žirgais, į hektarą žemės arba į namą.

Alsmerio gėlių aukcionas atsirado maždaug 1968 metais, susijungus dviem mažesniems aukcionams. Abu jie buvo įkurti 1911-ųjų pabaigoje–1912-ųjų pradžioje, Alsmerio kavinėse. Būtent čia radosi tokia darbo sistema: kiekvieną rytą augintojai kolektyviai siūlydavo savo gėles ir kitus augalus pirkėjams. Trečiajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje prasidėjo aukso amžius. Ketvirtajame pasaulio ekonomikos kryptis pasikeitė, tačiau po Antrojo pasaulinio karo ūkis laipsniškai atsigavo ir gėlių bei kitų augalų paklausa ėmė didėti, ir per pastaruosius 50 metų ji tik didėjo.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]