Alopekė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 37°57′00″š. pl. 23°45′00″r. ilg. / 37.95°š. pl. 23.749997°r. ilg. / 37.95; 23.749997

Senovės Atikos demų žemėlapis

Alopekė (sen. gr. Ἀλωπέκη) – demas senovės Atikoje,[1][2] buvęs už Atėnų miesto gynybinės sienos, 10 ar 11 stadijų nuo miesto, netoli Kinosargo (Cynosarges). Šiandien tai teritorija Atėnų pietrytinėje dalyje, tarp Likabeto (Lycabettus) kalvos ir Iliso upės.

Alopekėje stovėjo Afroditės ir galbūt Hermafrodito šventyklos. Atėnų Ambelokipo mikrorajone stovinčioje šventovėje išlikę senovinio pastato liekanų, manoma, priklausančių Afroditės šventyklai. Alopekė priklausė Antiochijos filei. Alopekėje yra spartiečio Anchimolijaus kapas netoli Herkuleso šventyklos.

Žymūs žmonės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš Alopekės kilęs senovės Atėnų valstybės veikėjas Aristidas ir žymus graikų filosofas Sokratas, čia gyvenęs su savo žmona Ksantipe ir trimis sūnumis.

Teritorijos prie Atikos sostinės vartų buvo populiarios tarp turtingų Atėnų aristokratų. Alopekėje buvo įsikūręs turtingas Sokrato mokinys Kritonas, minimas jo dialoguose „Cratylus“ ir „Phaedo“. Čia stovėjo Kalijaus, Hiponiko sūnaus, tuomet laikyto turtingiausiu žmogumi Graikijoje, šeimos rūmai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. The Classical Demes of Attika. Alopeke (Ἀλωπεκή)
  2. Dictionary of Greek and Roman Geography (1854) William Smith, LLD, Ed. 35. ALOPECE (Ἀλωπέκη)