Alikudis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Alikudžio ir Filikudžio vaizdas
Lipario salos

Alikudis (it. Alicudi) – labiausiai vakarinė sala Lipario salyne (vulkaninių salų grandinė šiauriau Sicilijos). Alikudis yra 40 km į vakarus nuo Lipario. Salos plotas yra 5,2 km². Sala yra apvali.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Salą maždaug prieš 150 tūkst. metų suformavo jau seniai išnykęs Montanjolos (Montagnola) ugnikalnis. Spėjama, kad sala paskutinį kartą keitėsi maždaug prieš 28 tūkst. metų.

Sala pirmą kartą buvo apgyvendinta maždaug XVII a. pr. m. e., ką rodo to laikotarpio archeologiniai radiniai. Salos rytinėje pakrantėje randamos ir daug vėlesnių laikų romėnų gamybos keramikos šukės.

Šiuolaikinis pavadinimas it. Alicudi atsirado iš iškraipyto salos senovinio graikiško pavadinimo gr. Ericusa 'Viržių sala' (nuo gr. ereikē 'viržis').

Daug šimtmečių Alikudį puldinėjo piratai. Tai privertė salos gyventojus statyti namus aukštose terasose. Salos ekonomika buvo pagrįsta žemdirbyste ir persikų auginimu.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dabar saloje gyvena apie 120 žmonių, kurie veržiasi žvejyba ar žemdirbyste. Saloje lankosi nemažai turistų, kuriuos aptarnauja vienintelis saloje restoranas, kurio meniu pagrindas yra žuvys, kurias pagauna vietiniai žvejai, bei maisto produktai, kuriuos atgabena kursuojantis laivas su povandeniniais sparnais.