Filikudis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Alikudžio ir Filikudžio vaizdas
Lipario salos

Filikudis (it. Filicudi) – viena iš aštuonių Lipario salų (Viduržemio jūra), priklausančių Italijai ir esančių 20-30 mylių į šiaurę nuo Sicilijos. Sala yra Lipario komunos frakcija (frazione).

Salos plotas yra 9,5 km². Saloje yra keli maži kaimai (pvz., Pecorini Mare ir Valdichiesa). Saloje galima auginti vynuoges, alyvmedžius, javus, daržoves. 1997 m. trys ketvirtadaliai (7 km²) buvo paskelbti rezervatu.

Aukščiausias salos taškas yra Monte Fossa Felci (774 m). Kitos viršūnės yra Monte Montagnola (349 m) ir Monte Terrione (278 m). Kyšulyje Capo Graziano yra bronzos amžiaus kaimo (datuojamo VIII a. pr. m. e.) likučiai. Prie kranto iš jūros styro vulkaninės kilmės piršto pavidalo uola La Canna (aukštis 74 m).

Dabartinis salos pavadinimas it. Filicudi yra pakitęs senovinis graikiškas salos pavadinimas gr. Phoenicusa 'Finikiečių sala'.

Filikudis kaip ir kitos Liparų salos buvo apgyvendintos dar neolito laikais (apie 3 tūkst. m.pr.m.e). Po to sala ilgai buvo negyvenama, kol ją vėl kolonizavo graikai. Saloje yra romėnų ir bizantiečių veiklos likučių.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]