Alhasanas ben Kanunas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Alhasanas ben Kanunas
arab.: الحسن بن كنون
Maroko sultonas
Idrisidai
Mirė 985 m.
Kordoboje, Ispanija
Tėvas Alkasimas Kanumas
Maroko sultonas
Valdė 954 - 974 m.

Alhasanas ben Kanunas (arba Hasanas II arab.: الحسن بن كنون m. 985 m. Kordoboje, Ispanija) – tryliktasis ir paskutinis Idrisidų dinastijos Maroko sultonas, valdęs nuo 954 m. iki 974 m.

Alhasanas ben Kanunas buvo Alkasimo Kanumo sūnus, Abul Ališahmado brolis. Valdymo metais pasivadino Hasanu II.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

959 m. Fatimidų karvedys Ziri (Ziri ibn Manad) puolė Fesą ir nukariavo visą tolimąjį Magrebą, išskyrus Seutą ir Tanžerą. Paskutinis Idrisidų dinastijos sultonas Hasanas II buvo priverstas vėl pereiti į Fatimidų pusę. Tuo pasipiktino Omejadai, kurie 972 m. pradėjo prieš jį karą. Pirmas ispanų puolimas buvo atremtas, bet 974 m., antro puolimo metu, Hasanas II pateko į nelaisvę ir buvo išvežtas į Kordobą. Po kelerių metų jis atgavo laisvę ir kurį laiką gyveno Kaire. 984 m. palaikomas Tuniso Ziridų dinastijos Alhasanas ben Kanunas pabandė Maroke sukelti sukilimą prieš Omejadus, bet vėl pateko į nelaisvę. 985 m. Kordoboje Hasanui II buvo įvykdyta mirties bausmė nukertant galvą.

Seutą ir Tanžerą dar kurį laiką valdė nuo Omejadų priklausoma Idrisidų dinastijos šaka, prasidėjusi nuo Idris II-ojo sūnaus Umaro. 1010 m. jie įsikūrė Malagoje ir 1016 m. tapo gerai žinomos Ispanijos istorijoje Hamudidų dinastijos pradininkais.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prieš tai:
Abul Ališahmadas
Idrisidų dinastija
954-974
Po to:
Magravų dinastija