Akadas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Akadas (šumerų kalba: Agade) buvo miestas ir jį supantis regionas centrinėje Mesopotamijoje. Akadas taip pat tapo Akado imperijos sostine, o vėliau Babilonijos imperijos šiaurinės dalies administraciniu centru.[1]

Miestas greičiausiai buvo vakariniame Eufrato krante, tarp Siparo ir Kišo (dabartiniame Irake, 50 km į pietvakarius nuo Bagdado). Nepaisant ilgų paieškų, tiksli miesto vieta nėra rasta.

Valstybę įkūrė klajoklių akadų gentys, kurios Mesopotamijos šiaurėje įsikūrė IV tūkst. pr. m. e. Savo galios viršūnę Akadas pasiekė tarp XXIV ir XXII a. pr. m. e., po Sargono Didžiojo užkariavimų. Sargonui nukariavus šumerų miestus susikūrė imperija, kuri laikoma pirmąja žmonijos istorijoje. Sargono imperija gyvavo daugiau nei šimtmetį. Suiro dėl nuolatinių klajoklių puldinėjimų.

Dėl Akado imperijos kalbinės asimiliacijos politikos Akado vardu pavadintas ir vyraujančiam semitų kalbos dialektui – akadų kalbai.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Mish, Frederick C., Editor in Chief. „Akkad.“ Webster’s Ninth New Collegiate Dictionary. 9th ed. Springfield, MA: Merriam-Webster Inc., 1985. ISBN 0-87779-508-8, ISBN 0-87779-509-6 (indexed), and ISBN 0-87779-510-X (deluxe).